MFiPR: ponad 133,5 mln zł ze środków unijnych trafi na walkę z COVID-19

Ponad 133,5 mln zł ze środków unijnych zostanie przekazanych na wsparcie systemu zdrowia, m.in. zakup ambulansów, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort przypomina, że wiosną wprowadził specjalne rozwiązania ułatwiające elastyczne przekazywanie części środków unijnych na bezpośrednią walkę ze skutkami pandemii. Rozwiązania zostały zebrane w Funduszowym Pakiecie Antywirusowym. – Dziś, po ośmiu miesiącach funkcjonowania Funduszowego Pakietu Antywirusowego, możemy mówić o jego wymiernych efektach. Do tej pory na działania antycowidowe wygospodarowaliśmy 14,8 miliarda złotych z dostępnej dla Polski puli funduszy unijnych. Dzięki tym środkom możemy niwelować gospodarcze i społeczne skutki pandemii – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak podaje MFiPR, wkrótce na wsparcie systemu opieki zdrowotnej zostaną przekazane kolejne środki – ponad 133,5 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o 34 nowe projekty, które zostały wybrane przez Ministerstwo Zdrowia. Umożliwią one m.in. zakup ambulansów, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji. Dostaną je zespoły ratownictwa medycznego z całego kraju, a także siedem placówek leczniczych z województwa śląskiego. Resort zapowiada, że pracuje nad wykorzystaniem pozostałych środków unijnych z programu Infrastruktura i Środowisko, które zostały przesunięte za zgodą Komisji Europejskiej, aby przeciwdziałać skutkom pandemii. W 2021 roku będą realizowane kolejne tego typu projekty – zapewnia MFiPR.

autorka: Karolina Mózgowiec kmz/ drag/

Źródło informacji: PAP

Default image
Polska Agencja Prasowa