Postępy w budowie szpitala dla Śląska

Postęp prac ocenił na miejscu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak poinformował, idą one zgodnie z planem i w przyszłym tygodniu szpital powinien być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów.

– Ten szpital będzie stanowił ogromne zabezpieczenie dla całego regionu, będzie hubem, który będzie przyjmował pacjentów w stanach różnych – od stanu średniego do stanu ciężkiego. Ma z jednej strony odciążyć system, a z drugiej strony – jeżeli będzie taka potrzeba – przyjmować pacjentów na bieżąco, tak, aby nikt z obywateli województwa śląskiego, który będzie potrzebował wsparcia medycznego, bez tej pomocy nie pozostał – mówił dzisiaj w MCK wojewoda Jarosław Wieczorek. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, postęp prac przebiega zgodnie z założeniami i jeżeli nic się wyjątkowego nie wydarzy, żadne obiektywne okoliczności nie zaistnieją, to przyszły tydzień powinien być tym tygodniem, kiedy będzie gotowość do przyjęcia pierwszego pacjenta w tym obiekcie – zapowiedział wojewoda.

W hali MCK zauważyć można już m.in. wydzielone boksy, które docelowo funkcjonować będą praktycznie jak oddziały. – Mamy skończoną już instalację tlenową, jesteśmy w trakcie testowania instalacji wentylacyjnej, mamy zainstalowaną także instalację sprężonego powietrza – to są te podstawowe rzeczy, które musimy przetestować, aby móc myśleć o wprowadzeniu sprzętu technicznego. Na dzień dzisiejszy jesteśmy gotowi, sprzęt medyczny, którego państwo jeszcze tutaj nie widzicie, testujemy, rozkładamy. W momencie kiedy dokonamy odbiorów technicznych, sprzęt medyczny będzie umiejscawiany na miejscach docelowych – relacjonował przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda, koordynujący prace, a w późniejszym czasie również funkcjonowanie placówki. W MCK powstają też obecnie gabinety zabiegowe mające służyć do diagnostyki oraz wykonywania prostych zabiegów. Zgodnie z zapowiedzią dyrektora szpitala, mają one znajdować się w części OIOM-owej, po to, aby czas reakcji i pomocy pacjentowi był jak najszybszy.

Jak zaznaczył dyrektor Piotr Grazda, wykonanych zostało już około 70% prac budowalnych. W najbliższych dniach odbywać się będzie testowanie sprzętu, a następnie szkolenia dla personelu. Do pracy w szpitalu tymczasowym w MCK zgłosiło się do tej pory w sumie ponad 500 osób. Wojewoda Jarosław Wieczorek wraz z dyrektorem Piotrem Grazdą zachęcają jednak wszystkich zainteresowanych do wysyłania kolejnych zgłoszeń za pośrednictwem strony https://szpitaldlaslaska.pl/. Co ciekawe, szpital oprócz odpowiednich służb wesprą także ratownicy górniczy, którzy – jak zaznaczył wojewoda – są przeszkoleni i przygotowani również do ratowania ludzi, ich życia i zdrowia.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.