Unikatowe projekty w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach

Zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach wzbogaciły się o trzy nowe wyjątkowe obiekty . Zakupione dzieła to unikatowe projekty elementów polichromii do wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach . Ich autorem jest Jerzy Nowosielski – jeden z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku . 

Projekty przedstawiają wizerunki dwóch proroków – Elizeusza i Jonasza oraz świętego Benedykta . Wszystkie postaci są ujęte frontalnie w sposób bardzo syntetyczny . Pochodzą z ok. 1982 r oku . Zostały wykonane akwarelą , temperą i ołówkiem na papierze . 

1. Jerzy Nowosielski „Święty Benedykt”, akwarela, tempera, ołówek, papier, wym. 15 x 9 cm, ok. 1982 
2. Jerzy Nowosielski „Prorok Elizeusz”, akwarela, tempera, ołówek, papier, wym. 17 x 11 cm, ok. 1982 
3. Jerzy Nowosielski „Prorok Jonasz”, akwarela, tempera, ołówek, papier, wym. 17 x 11 cm, ok. 1982 

Artysta , przetwarzając ikonę , stworzył swój własny język artystyczny . Dokonał tego na podstawie gruntownej wiedzy i zrozumienia teologii oraz tradycji ikony, wraz z całym jej kontekstem kulturowym i religijnym. W tyskim kościele pw. Ducha św. Jerzy Nowosielski chciał ukazać „Kosmiczną wizję obecności Ducha Świętego” . Jej integralną cz ęścią są wizerunki świętych i proroków pozyskane do zbiorów Muzeum. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach posiadamy inne projekty polichromii . Pozyskane dzieła stanowią więc znaczące dopełnienie muzealnej kolekcji , a jednocześnie są jednymi z najcenniejszych jej elementów – mówi Aleksandra Matuszczyk – dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. 

Kościół pw. Ducha Świętego to tyska ikona architektury , będąca jed nym z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce . Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1978 roku, w 1979 wzniesiono kaplicę, w 1982 oddano do użytku, a w 1983 roku ukończono dzwonnicę. N a jego wyjątkowość złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców: architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego , którzy połączyli elementy różnych tradycji . To jedyne miejsce w regionie i jedno z niewielu w Polsce , gdzie znajdują się inspirowane malarstwem bizantyńskim polichromie Jerzego Nowosielskiego . 

W 2020 roku Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego – z ostał objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem. 

Jerzy Nowosielski 

Urodził się w 1923 r oku w Krakowie. W latach 1940 – 1942 studiował w tamtejszej Kunstgewerbeschule . Edukację kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1945 – 1947. Od 1947 r oku był asystentem Tadeusza Kantora w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1957 – 1962 pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1962 r oku związał się na stałe z krakowską ASP, gdzie w 1984 r oku uzyskał tytuł profesora. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek oraz scenografię. Zajmował się teorią sztuki, filozofią i teologią. Należał do Grupy Młodych Plastyków, Grupy Krakowskiej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Zmarł w Krakowie w 2011 r oku . 

Urząd Miasta Tychy 

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.