Mural dla czystego powietrza

Ekologiczny mural – który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m2 – powstał przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej. 

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy Luxus, która namalowała swój projekt na ponad 100 m2 ściany. Praca powstała w ramach programu Święto drzewa, którego partnerem strategicznym jest Aldi. Podczas odsłonięcia muralu, które odbyło się 12 października br., został posadzony platan. W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i zaproszeni goście. 

Program Święto drzewa Klubu Gaja skupia się na edukacji w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. 18. edycja Święta drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcje sadzenia drzew i krzewów, ale także niezwykłe wydarzenie artystyczne. Mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu został wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. 
– Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m2 ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni – mówiła autorka muralu.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muralu z pięknym, ekologicznym przesłaniem. Mural został namalowany przez wybitną artystkę. Łączą się w nim trzy aspekty – artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne. Na szczęście coraz więcej osób i instytucji zdaje sobie z tego sprawę, a Bielsko-Biała na pewno. Mamy szereg działań, które mają przypominać o ekologii oraz zmieniać postawy życiowe – mówił prezydent J. Klimaszewski. – Tak się złożyło, że w trakcie pracy, którą mamy okazję podziwiać, pani Ewa miała urodziny, chciałbym jej wręczyć skromny bukiet i pamiątkowy list gratulacyjny – zakończył włodarz. 

– Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural Święto drzewa powstał właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Adama Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz! – mówił założyciel i prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. 

Ewa Ciepielewska, autorka muralu Święto drzewa, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach przyrodniczych i społecznie zaangażowanych – w przestrzeniach miast lub na rzekach. Od wielu lat swoją praktykę artystyczną wiąże z rzeką Wisłą i drewnianym galarem (tradycyjną płaskodenną łodzią), na który zaprasza innych artystów na rezydencje w bezpośrednim kontakcie z naturą. Artystka współtworzy Grupę Luxus, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa Luxus zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.

Święto drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem Święto drzewa dla zwierząt!, odbywa się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzi m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz poprowadzi warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodzie szkolnym i posłużą edukacji dzieci i młodzieży.

Święto drzewa w Bielsku-Białej zorganizowane zostało przez Klub Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, miastem Bielsko-Biała oraz firmą Aldi – partnerem strategicznym Święta drzewa. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków miasta Bielska-Białej. Partnerem w wykonaniu muralu była firma Movincar Sp. z z.o.o. W realizacji murali Ewie Ciepielewskiej pomagali młodzi artyści: Anna Brzozowska i Józef Siemiński.

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.