LeadAIR 2.0 – pomagamy miastom pokonać smog!

Forum Energii rozpoczyna kolejną edycję programu dla samorządów, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w podejmowaniu działań na rzecz czystego powietrza. Program LeadAIR obejmie 15 miast. których przedstawiciele dowiedzą się jak zaplanować i przeprowadzić programy antysmogowe oraz skutecznie pozyskać środki na niskoemisyjną transformację. Zgłoszenia do programu przyjmowane będą do 27 października 2020 r.

Czyste powietrze to sprawa nas wszystkich, to nasze wspólne dobro i odpowiedzialność. Bez względu na to gdzie mieszkamy i jak żyjemy smog wpływa na życie, a tym samym zdrowie nas samych, naszych dzieci, rodziców. Badania pokazują, że za zanieczyszczone powietrze płaci każdy. Polski smog kosztuje nas średnio 5 lat życia.

W wielu polskich miastach i wsiach, właśnie teraz, jesienią, zaczyna się nierówna walka ze smogiem. Działania pojedynczych osób nie są w stanie zapewnić oczekiwanych/wystarczających rezultatów. Niezbędne są działania władz gminnych i samorządów.

Chcemy pomóc Miejskim Liderom i Liderkom Zmiany, Prezydentom i Prezydentkom gotowym zawalczyć o czyste powietrze. Dlatego zbudowaliśmy program LeadAIR, który wspiera Prezydentów i Prezydentki oraz ich zespoły wiedzą ekspercką w zakresie planowania, wdrażania i finansowania poprawy jakości powietrza. Miasta są zdywersyfikowane, dlatego każe boryka się z innymi trudnościami. Stawiamy na współpracę, wymianę doświadczeń i mentoring w tematach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Program LeadAIR jest miejscem spotkania ekspertów z samorządowcami, gotowymi do działania.

Na czym polega program LeadAIR?
LeadAIR to półroczny program edukacyjno-rozwojowy dla miast. W ramach programu zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki wybranych miast do udziału w:


– Konferencji online, inaugurującej projekt – 25 listopada 2020 r.,
– 2 zjazdów szkoleniowych, składających się z warsztatów, wykładów, spotkań z urzędnikami
centralnymi i samorządowymi – 12-15 stycznia oraz 14-16 kwietnia 2021 r.,
– indywidualnego 4-miesięcznego doradztwa dla każdego z miast w wybranym temacie – od stycznia
do kwietnia 2020 r.

– 3 webinariów tematycznych (grudzień 2020 r., luty i maj 2021 r.) i otwarty dostęp do wypracowanych materiałów,

Do kogo skierowany jest LeadAIR?

Do programu zapraszamy miasta reprezentowane przez 2-osobowe zespoły samorządowe składające się z:
– samorządowca (wójta, burmistrza, prezydenta lub ich zastępców) w którego kompetencji leży nadzorowanie działań na rzecz środowiska odpowiedzialność za przygotowanie założeń do planów zaopatrzenia gmin w energię
– menedżera miejskiego (z samorządu – dyrektorów/ki, naczelników/czki, kierowników/czki, z przedsiębiorstw ciepłowniczych/spółek miejskich) nadzorującego codzienną pracę nad obszarami związanymi z klimatem, środowiskiem, itp.

Jak wziąć udział w Programie?

By wziąć udział w programie należy zapoznać się z regulaminem udziału i wypełnić formularz zgłoszeniowy online, który znajduje się na stronie internetowej Forum Energii. Całościowy koszt udziału każdego przedstawiciela miasta to 600,00 zł. Rekrutacja do programu trwa od 29 września do 27 października 2020 r. W dniu 2 listopada 2020 r. podana zostanie lista 15 miast zakwalifikowanych do Programu.

Dlaczego warto wziąć udział w LeadAIR?

Prezydenci miast, samorządy, które już podjęły walkę ze smogiem wiedzą, jak trudny, złożony i kosztowny jest to proces. Jednocześnie są to działania, których nie można odłożyć na „za chwilę”. Nie mamy już czasu na popełnianie błędów. Za 5 – 10 lat mamy szansę, żyć w lepszym świecie. Potrzebujemy tylko odważnych i mądrych decyzji, podejmowanych już teraz. Potrzebujemy liderów, którzy będą myśleć strategicznie i odpowiedzialnie o poprawieniu jakości życia. W programie LeadAIR walczymy razem o nasze otoczenie, abyśmy my i nasze dzieci oddychali z przyjemnością.

Forum Energii

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.