„Nikogo Nie Zostawimy” – protest w Katowicach

W poniedziałek (10.08.20r.) w Katowicach odbył się protest przeciwko aresztowaniom aktywistów LGBT+ w Warszawie. Prawie dwa tysiące osób zebrało się pod Urzędem Miasta, by wyrazić swoje poparcie dla społeczności LGBT+ oraz niezadowolenie z postawy policji, rządzących i podejmowanych przez nich działań. Protest został zainicjowany przez organizacje pozarządowe i polityczne działające na Śląsku. Zainteresowanie facebookowym wydarzeniem „Nikogo Nie Zostawimy – Wszystkich Nas Nie Zamknięcie” zadeklarowało prawie 8 tysięcy osób.

Jedno z haseł, które skandowali zebrani pod katowickim urzędem ludzie brzmiało „Kożdy inkszy, wszyscy równi”. Transparenty uczestników protestu przepełnione były hasłami o sprawiedliwości społecznej i prawach człowieka. W swoich przemowach aktywiści nawoływali do przestrzegania przez rządzących i funkcjonariuszy prawa. Poruszane były również kwestie problemów z jakimi spotyka się młodzież LGBT+ w szkołach i wśród rówieśników.

Uczucie rozgoryczenia i poczucie jawnej niesprawiedliwości oraz strach o życie i bezpieczeństwo, nie tylko ze strony przeciwników LGBT+, ale również policji (aresztowania w Warszawie) to codzienność społeczności LGBT+ w Polsce. I w Katowicach nie odbyło się bez incydentów. Po przeciwnej stronie katowickiego Rynku zebrała się grupa narodowców głośno manifestując swój sprzeciw wobec protestu.

Poniżej kilka zdjęć z protestu.

Default image
Natalia Wrocławska