Mieszkańcy organizują protest przeciwko władzom Katowic. „Ekipa prezydenta Marcina Krupy źle zarządza miastem”

Mieszkańcy organizują protest przeciwko władzom Katowic. Lista zarzutów wobec prezydenta Marcina Krupy jest długa; począwszy od ścisłej współpracy z deweloperami, przez ignorowanie głosu mieszkańców, na złym zarządzaniu miastem skończywszy.

Organizatorami protestu są społecznicy z Zielonego Burowca i Śląskiego Ruchu Klimatycznego oraz nowa grupa KATO Protest, którzy podkreślają, że skala nieprawidłowości w Katowicach jest bezprecedensowa. W opisie wydarzenia nie brakuje przykładów działań prezydenta, które są oceniane krytycznie przez mieszkańców. Jedną z głównych kwestii jest ścisła współpraca władz z deweloperami. Aktywiści zaznaczają, że wiele decyzji Urzędu Miasta jest kierowanych interesami biznesmenów: „Wieżowce wśród domków jednorodzinnych w Kostuchnie, 96 apartamentów na wąskim, trzydziestometrowym pasie zieleni (ostatnim w okolicy!) po starej kolei w Burowcu, osiedle mieszkaniowe na planowanym cmentarzu w Ochojcu, dyskont na terenach zalewowych w Zarzeczu? W NASZYM mieście nie ma rzeczy niemożliwych, dla tych biznesmenów, którzy potrafią wpływać na Prezydenta” – czytamy w opisie.

Kolejną kwestią jest chociażby ignorowanie głosu mieszkańców, którzy muszą czekać niejednokrotnie latami na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego, a ich udział w konsultacjach społecznych i członkostwo w jednostkach rad pomocniczych zostały zmarginalizowane. Problemem są także nierozwiązywanie problemów społecznych oraz brak odpowiedniej polityki w kwestii ochrony środowiska: „W mieście brakuje kilkunastu tysięcy drzew, które powinny zostać posadzone w ramach nasadzeń kompensacyjnych przez inwestujący w nim biznes, inwestycje są prowadzone ze szkodą dla środowiska i kontynuowane nawet jeśli o nieprawidłowościach informowany jest urząd, nie wykorzystuje się dobrych praktyk ekologicznych znanych z innych miast” – podnoszą aktywiści.

Do protestu organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy mają podobny pogląd na politykę Marcina Krupy. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy weekend, 23 września, na pl. Kwiatowym o godz. 11:00.

Link do wydarzenia.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok

Redaktorka. Prowadząca dział Śląska Opinia o Kulturze i podcast Szum Sporego Miasta.