Stanowisko Miasta Katowice ws. zaplanowanego na najbliższą sobotę 18 lipca zgromadzenia nacjonalistów

Przepisy precyzyjnie określają wymogi jakie musi spełnić organizator, by miasto mogło przyjąć zgłoszenie o organizacji zgromadzenia publicznego. Tak też stało się w tym przypadku. Organizator zgromadzenia spełnił te wymagania.

Liczę, że odbędzie się ono w sposób bezproblemowy, z poszanowaniem prawa. Zapewniam jednak,
że Policja i miejscy urzędnicy, którzy w mieniu Prezydenta Miasta będą obecni na miejscu podczas zgromadzenia i przemarszu, są gotowi na podjęcie wszelkich działań i decyzji jakie mogą być niezbędne przy takim wydarzeniu. Tyle w kwestii obowiązujących przepisów w tej sytuacji.

Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia – zgromadzenie ma się odbyć pod hasłem: „Katowice miastem nacjonalizmu”. W naszej ocenie ta nieprawdziwa, bo uogólniająca i generalizująca teza jest krzywdząca dla naszego Miasta. Nie ma naszej zgody na takie zawłaszczanie nazwy Miasta, na tak instrumentalne i niesprawiedliwe dla Katowiczanek i Katowiczan określanie naszych poglądów.

Prezydent Miasta Marcin Krupa zawsze jednoznacznie stoi na stanowisku, że Katowice są miastem otwartym, które wyrosło na tolerancji, szacunku różnych kultur, przekonań i wyznań. W Katowicach jest miejsce dla każdego, i każdy – chociażby najsłabszy znajdzie tu swoje miejsce. Tak było,
jest i będzie. „Jestem silny, więc chronię słabszych” – to jedna z form patriotyzmu i dumy narodowej. 

Popieramy tezy listu skierowanego w tej sprawie do Prezydenta przez Mieszkańców Katowic. Dlatego oświadczam, że złożymy do sądu pozew przeciwko organizatorom zgromadzenia o naruszenie dóbr
i dobrego imienia naszego Miasta poprzez posługiwanie się przytoczonym hasłem.

Bogumił Sobula

Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.