Starosta, burmistrz i wójtowie apelują o zachowanie ostrożności

Włodarze gmin i powiatu pszczyńskiego podczas zdalnego konwentu omówili aktualną sytuację epidemiologiczną. Wzrastająca liczba zakażeń koronawirusem jest powodem wystosowania wspólnego apelu do Mieszkańców.

– W związku ze znacznym wzrostem stwierdzonych zakażeń koronawirusem na terenie naszego powiatu, zwracamy się do Państwa z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych. Przypominamy, że stan epidemii trwa, a zagrożenie nie minęło – rozpoczynają swój apel włodarze z powiatu pszczyńskiego: Barbara Bandoła, starosta pszczyński, Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, Marian Pawlas, wójt gminy Suszec, Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna, Eugeniusz Lubański, wójt gminy Kobiór.

Skala zakażeń w powiecie pszczyńskim ma wyraźną tendencję zwyżkową. – Jako samorządy robimy wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym Mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Dostosowaliśmy pracę urzędów i jednostek tak, aby nie przerywać obsługi klientów w czasie epidemii – podkreślają włodarze. 

– Rozmrażanie gospodarki i powrót do działalności instytucji nastąpią szybciej, jeżeli będziemy postępować zgodnie z zasadami minimalizującymi rozwój epidemii. Być może rygorystyczne zasady higieny i dystans społeczny będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi czas, ale stosując je będziemy powoli wracać do normalnego funkcjonowania – dodają, apelując o samodyscyplinę dla dobra każdego z nas, naszych bliskich i lokalnej społeczności. 

Wspólny apel do Mieszkańców został wystosowany podczas zdalnego Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtow Gmin Powiatu Pszczyńskiego, który odbył się 13 maja. W trakcie wideokonferencji włodarze omówili także aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie. Na dzień 13 maja tyski Sanepid potwierdził ponad 100 zakażeń wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego. 648 osób objętych jest kwarantanną domową.  

– Zależy nam na tym, żeby połączyć nasze siły pod kątem zarządzania kryzysowego i jeszcze bardziej zacieśnić współpracę. Współpracujemy z domami pomocy społecznej, izolatorium i szpitalem – wyposażamy te jednostki w środki ochrony osobistej. Powiat najwięcej środków przeznacza na finansowanie wymazobusa. Do wczoraj pobranych zostało już niemal 180 próbek do badań od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Nasz samorządowy wymazobus został także zaangażowany w pobieranie wymazów od górników z kopalni Pniówek – mówi Barbara Bandoła. Tam pobranych zostanie łącznie 6000 próbek od pracowników kopalni i firm współpracujących, w kolejnych dniach mają być badane ich rodziny. Koszty tych badań ponosi JSW. 

Podczas konwentu samorządowcy rozmawiali o możliwościach organizowania oraz finansowania kolejnych wymazów pobieranych od mieszkańców powiatu. 

Włodarze omówili także sytuację związaną z izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju, które zostało ulokowane w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów. Od jutra zmieniona zostanie organizacja ruchu na ul. Uzdrowiskowej, prowadzącej do uzdrowiska. 

Barbara Bandoła omówiła stan realizacji pomocy w ramach tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców z powiatu pszczyńskiego. Do 12 maja Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie wypłacił już niemal 5,5 mln zł w ramach pożyczek, dofinansowania części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. – Kolejne wnioski sukcesywnie są realizowane. Urząd wydłużył godziny pracy, by jak najsprawniej realizować pomoc dla przedsiębiorców – podkreśla starosta. 

Włodarze omówili wspólne inwestycje na drogach. Na dzień dzisiejszy ich realizacja nie jest zagrożona. Zaznaczyli także, że w najbliższym czasie utrzymane zostaną obecne formy pracy urzędów. Sprawy mieszkańców są realizowane bez zwłoki. A ważne jest, by zapewnić ciągłość pracy urzędów i jednostek. 

Pszczyna, 13.05.2020 r.

Apel włodarzy gmin oraz powiatu pszczyńskiego do Mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z rosnącą liczbą stwierdzonych zakażeń koronawirusem

Szanowni Mieszkańcy!

W związku ze znacznym wzrostem stwierdzonych zakażeń koronawirusem na terenie naszego powiatu, zwracamy się do Państwa z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych. Przypominamy, że stan epidemii trwa, a zagrożenie nie minęło.

Skala zakażeń w powiecie pszczyńskim ma wyraźną tendencję zwyżkową. 

Jako samorządy robimy wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym Mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Dostosowaliśmy pracę urzędów i jednostek tak, aby nie przerywać obsługi klientów w czasie epidemii.

Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, ale też za osoby, z którymi kontaktuje się w miejscach publicznych.

Zachowanie dystansu, noszenie maseczek, unikanie kontaktów towarzyskich oraz stosowanie zasad higieny są koniecznością.

Powiat pszczyński jest terenem atrakcyjnym turystycznie i po zniesieniu ograniczeń w poruszaniu się, widać wzmożony ruch w parkach i miejscach publicznych. Zachowanie bezpiecznej odległości oraz zasłanianie ust i nosa jest szczególnie ważne właśnie w tych miejscach. Pomagajmy swoją postawą medykom i służbom mundurowym. 

Rozmrażanie gospodarki i powrót do działalności instytucji nastąpią szybciej, jeżeli będziemy postępować zgodnie z zasadami minimalizującymi rozwój epidemii. Być może rygorystyczne zasady higieny i dystans społeczny będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi czas, ale stosując je będziemy powoli wracać do normalnego funkcjonowania.

Żeby uniknąć tragicznych skutków zwiększonej liczby zachorowań, apelujemy o samodyscyplinę dla dobra każdego z nas, naszych bliskich i naszej lokalnej społeczności. 

Z życzeniami zdrowia,

Barbara Bandoła, starosta pszczyński, Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, Marian Pawlas, wójt gminy Suszec, Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna, Eugeniusz Lubański, wójt gminy Kobiór

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Pszczynie

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.

-