Wkrótce otwarcie rybnickiego odcinka trasy Racibórz-Pszczyna

Otwarcie nowo wybudowanego, rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna coraz bliżej. Pojedziemy nią prawdopodobnie już w drugiej połowie kwietnia. 

Wciąż trwają procedury odbiorowe tej największej w historii Rybnika inwestycji drogowej.  Wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego zakończyli już odbiór praktycznie wszystkich  obiektów inżynieryjnych – 10 wiaduktów i 2 mostów. Wyjątkiem jest największy (i najdroższy) wiadukt, czyli estakada nad międzytorzem, pomiędzy węzłami „Chwałowicka” i „Śródmiejska”.  Kompleksowo został odebrany pierwszy odcinek części drogowej – fragment od Żor do Węzła „Gotartowicka”.

Z początkiem przyszłego tygodnia ruszą odbiory zbudowanych wzdłuż trasy 12 zbiorników, retencyjnych i przepompowni. Na finiszu są również uzgodnienia związane z kładką rowerową w pobliżu Drogi Śródmiejskiej.  

 – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w połowie przyszłego tygodnia będzie można zgłosić ostateczne zakończenie robót budowlanych. Po upływie 14 dni, kiedy to uprawomocnią się wszystkie decyzje administracyjne, droga zostanie dopuszczona do ruchu – zapowiada Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg UM Rybnik.   

Integralną częścią realizowanej inwestycji drogowej jest również zagospodarowanie zieleni – wykonawca dokonał nasadzeń drzew i krzewów oraz obsiania skarp. W tym ostatnim nieco wsparło go miasto, realizując eksperymentalny pomysł zastąpienia trawy mieszanką roślin, nie wymagających szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych: 

– Przekazaliśmy wykonawcy drogi nasiona specjalnej mieszanki z mikrokoniczyną i koniczyną zwyczajną, którą obsiane zostaną niektóre skarpy. Chodzi o to, by utrzymanie drogi nie generowało dodatkowej pracy i kosztów, związanych z koniecznością częstego koszenia. Ze względu na wysokość skarp i relatywnie trudny teren, ten pomysł to eksperyment. Mamy nadzieję, że będzie udany – mówi Joanna Kotynia, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. 

Informacja prasowa Urzędu Miasta Rybnik / Fot. L. Tyl 

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.

-