Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Bardzo prawdopodobna jest dłuższa przerwa od zajęć w szkołach

Informacje ministra zdrowia nt. zdrowia ministrów. Prawdopodobieństwo dłuższej przerwy szkolnej.

? Minister zdrowia, Łukasz Szumowski: Przyrost zachorowań w ciągu tygodnia-dwóch na pewno będzie duży.

? Minister zdrowia, Łukasz Szumowski: Jak państwo wiecie minister Michał Woś jest chory na COVID-19. Tu jest standardowa procedura. Wszystkie osoby, które miały kontakt z ministrem zostały zmapowane przez służby sanitarne. Osoby z Rady Ministrów, które mają wyniki negatywne, decyzją inspekcji sanitarnej są zwolnione z kwarantanny i mogą normalnie pracować. Nie wszystko da się zrobić zdalnie. Wszystkie wyniki, które do tej pory spłynęły są negatywne. To pokazuje, że kontakt bezpośredni, gdy siedzimy przy stołach, jest niski. Jest kilkadziesiąt osób, które miały kontakt z ministrem Wosiem.

? Minister edukacji, Dariusz Piontkowski: Pan minister (zdrowia) choćby wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie, wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest, więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek.

? Minister edukacji, Dariusz Piontkowski: Jeszcze raz powtarzam, że wraz z wykonywaną pracą w formie zdalnej pracownikom, nauczycielom należy się wynagrodzenie. Natomiast nie ma potrzeby, aby wszyscy przebywali w tym czasie w zakładzie pracy, w tym przypadku w szkole.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.