Polska wprowadza kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kontroli sanitarnej na granicy Polski z Niemcami i Czechami, o czym poinformowano już: kanclerz Merkel i premiera Babiša. Kontrole będą przeprowadzane w autobusach, pociągach oraz portach. Premier zwrócił się także do organizatorów wszelkich wydarzeń.

– Chcę mocno zaapelować do wszystkich organizatorów imprez masowych, aby powstrzymali się od ich organizacji i je odwoływali. Właśnie imprezy masowe według naszych analiz były przyczyną szybszego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i Włoszech – powiedział premier Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej.

– Od dziś wdrażamy kompleksowy system ochrony granic. Jest to pierwsze tego typu działanie w Europie. Dziś o godz. 15 zostanie uruchomionych pięć punktów – powiedział Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi głównie o przejścia graniczne, przez które poruszają się busy i autobusy. Te mają być kontrolowane w pierwszej kolejności. Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu temperatury kierowcy i pasażerów oraz uzupełnieniu karty podróżnego. Zebrane dane będą przekazywane do GIS i mają pomóc w zlokalizowaniu tych osób, jeżeli będzie taka potrzeba.

Premier zaapelował także do osób, które podlegają kwarantannie, aby trzymać się rygoru i nie wychodzić z domu.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.