Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Koniec wielkiej obławy w Limanowej. Znaleziono ciało
ŚWIAT: Rekordowe temperatury w Europie zmuszają kraje do pilnych działań. W ponad połowie regionów Włoch zakazano pracy na otwartym powietrzu w najgorętszych godzinach dnia. W Hiszpanii i Portugalii zanotowano najwyższe czerwcowe temperatury w historii – odpowiednio 46°C i 46,6°C. Upały doprowadziły już do kilku zgonów i licznych przypadków hospitalizacji. We Francji zamknięto ponad 1800 szkół. Wzrosło też ryzyko pożarów – w Turcji wybuchło ich ponad 260. Eksperci ostrzegają: ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze.
ŚWIAT: Donald Trump ogłosił, że Izrael zaakceptował warunki 60-dniowego zawieszenia broni z Hamasem. Inicjatywa ma na celu zakończenie wojny w Strefie Gazy. Propozycję mają przedstawić Katar i Egipt. Trump zaapelował do Hamasu o przyjęcie oferty. Mimo zapowiedzi, walki wciąż trwają – w ostatniej dobie zginęło 112 Palestyńczyków. Konflikt trwa od października 2023 roku i doprowadził do poważnego kryzysu humanitarnego w regionie.
POLSKA: Policja zakończyła poszukiwania Tadeusza Dudy, podejrzanego o podwójne zabójstwo w Starej Wsi. Ciało 57-latka znaleziono we wtorek wieczorem w lesie; miał ranę postrzałową głowy, przy ciele była broń. Według policji prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Trwa ustalanie okoliczności jego śmierci i ewentualnych pomocników. Obława trwała od piątku, z udziałem wielu służb i sprzętu, w tym dronów Bayraktar. Śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.
POLSKA: Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie z maja i czerwca 2025 roku są ważne, mimo licznych protestów i zastrzeżeń co do działania komisji. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że 6 sierpnia odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego. Podkreślił, że mimo wątpliwości dotyczących składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej, wynik wyborów jest jednoznaczny. Hołownia wezwał do wyjaśnienia nieprawidłowości i zakończenia politycznego chaosu.
POLSKA: Premier Donald Tusk skrytykował Karola Nawrockiego za słowa dotyczące sytuacji na granicy. Zarzucił prezydentowi elektowi wspieranie radykalnych aktywistów i podważanie pracy Straży Granicznej. Nazwał to działaniem godzącym w bezpieczeństwo państwa. Odpowiedź była reakcją na wypowiedź Nawrockiego, który obarczył rząd Tuska winą za “nieszczelną” zachodnią granicę i zapowiedział działania po objęciu urzędu. Konflikt dotyczy zarówno polityki migracyjnej, jak i roli obywatelskich „straży”.
POLSKA: Polska zapowiedziała czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą w związku z rosnącą liczbą nielegalnych migrantów. Litwa potwierdziła otrzymanie informacji od szefa MSZ Radosława Sikorskiego i prowadzi rozmowy z Polską oraz innymi krajami regionu w celu skoordynowania działań. Niemcy podkreślają, że strefa Schengen działa, jeśli nie jest nadużywana przez przestępców. Litwa wysłała swoich funkcjonariuszy na Łotwę, gdzie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy jest najwyższa.
POLSKA: Ministerstwo Sprawiedliwości i Konfederacja Lewiatan podpisały porozumienie mające na celu promocję roli ławnika sądowego wśród środowiska biznesowego. Inicjatywa ma zwiększyć udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości oraz umocnić zaufanie do sądów. Przedsiębiorcy jako ławnicy mają wnosić praktyczne spojrzenie i kompetencje do pracy sądów. Porozumienie przewiduje wspólne działania informacyjne i udział przedstawicieli obu stron w inicjatywach wspierających aktywność obywatelską i demokrację.
ŚLĄSKIE: Polska Grupa Górnicza wstrzymuje planowane na 1 lipca połączenie ruchów Bielszowice i Halemba, czekając na nowelizację ustawy górniczej. Zmiany mają umożliwić skorzystanie z instrumentów transformacyjnych, w tym odpraw i urlopów górniczych. Planowane etapy likwidacji części zakładu przesunięto w czasie. Nowelizacja ustawy, kluczowa dla realizacji projektu, jest obecnie rozpatrywana przez Stały Komitet Rady Ministrów.
ŚLĄSKIE: Rozpoczął się remont wieży spadochronowej w Parku Kościuszki – jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Katowic. Prace obejmą konserwację konstrukcji, wymianę zniszczonych elementów, nowe oświetlenie i zagospodarowanie otoczenia. Koszt inwestycji to ponad 860 tys. zł, a zakończenie planowane jest na jesień. Usunięte zostaną m.in. tuje sprzyjające korozji. Celem prac jest ochrona symbolicznego obiektu i przywrócenie jego historycznego charakteru.