Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

W województwie śląskim odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec
ŚWIAT: Konserwatywna CDU/CSU oraz socjaldemokratyczna SPD zawarły porozumienie koalicyjne, które ma wykluczyć skrajną prawicę (AfD) z władzy. Kandydat na kanclerza Friedrich Merz zapowiedział modernizację kraju, reformy fiskalne i wsparcie dla Ukrainy. SPD przejmie resorty finansów i obrony, CDU/CSU – spraw zagranicznych i wewnętrznych. Nowy rząd ma stawić czoła kryzysowi gospodarczemu i napięciom w relacjach z USA i Rosją. W sondażach AfD wyprzedziła już CDU/CSU, co rodzi obawy o przyszłość politycznego centrum w Niemczech.
ŚWIAT: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że na froncie schwytano ponad 150 obywateli Chin walczących po stronie Rosji. Miał przekazać ich dane USA, które miały być „bardzo zaskoczone”. Pekin nazwał zarzuty bezpodstawnymi. Zełenski zasugerował możliwość wymiany chińskich jeńców na ukraińskich. Tymczasem Kijów zaatakowały rosyjskie drony, a Zełenski zaapelował o dostarczenie co najmniej 10 systemów Patriot. Amerykańscy kongresmeni skrytykowali doniesienia o możliwym wycofaniu wojsk USA z Europy.
ŚWIAT: Donald Trump ogłosił natychmiastowe podniesienie ceł na chińskie towary do 125 proc., jednocześnie wprowadzając 90-dniowe zawieszenie podwyżek dla innych krajów – tymczasowo obowiązuje stawka 10 proc. Polski minister finansów Andrzej Domański uznał to za „pierwszy, słuszny krok w stronę deeskalacji”. Decyzja Trumpa, ogłoszona na Truth Social, ma według rzeczniczki Białego Domu stanowić element strategii negocjacyjnej wobec partnerów handlowych USA.
ŚWIAT: Donald Trump podpisał rozporządzenie upraszczające procedury eksportu amerykańskiego uzbrojenia. Celem jest zwiększenie efektywności dostaw dla sojuszników, rozwój sprzedaży firm takich jak Lockheed Martin, RTX i Boeing oraz wzrost miejsc pracy w USA. Nowe przepisy mają ograniczyć wpływ Kongresu na blokowanie kontraktów zbrojeniowych. Równolegle Trump zarządził przegląd systemu zamówień publicznych w Pentagonie, by szybciej reagować na globalne zmiany bezpieczeństwa.
ŚWIAT: Rebelianci Huti rozszerzają swoją działalność na Róg Afryki, nawiązując kontakty z grupami terrorystycznymi, takimi jak Asz-Szabab i Państwo Islamskie w Somalii. Izrael i USA wyrażają zaniepokojenie ich rosnącym wpływem w regionie, który umożliwia kontrolę nad kluczowymi szlakami morskimi. Według ekspertów Huti prowadzą działania terrorystyczne, przemycają broń i rekrutują agentów w Etiopii, Erytrei, Somalii i Dżibuti. Od początku wojny w Gazie dokonali ponad 100 ataków na statki na Morzu Czerwonym, powodując przekierowanie większości handlu morskiego na dłuższą trasę wokół Afryki.
ŚWIAT: 15 kwietnia w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja ws. Sudanu, współorganizowana przez Wielką Brytanię, Niemcy i Francję. Celem jest wywarcie presji dyplomatycznej na państwa wspierające walczące strony, by doprowadzić do zawieszenia broni. Nie zaproszono walczących sił – armii Sudanu i RSF. Sudan oskarżył m.in. ZEA o wspieranie ludobójstwa w Darfurze. Konferencja ma też zwrócić uwagę na skutki cięć pomocy humanitarnej i odcięcia 25 mln osób od łączności. Organizacje apelują o stworzenie nowego mechanizmu ochrony ludności cywilnej.
POLSKA: Sąd uchylił decyzję o przyznaniu koncesji TV Republika i wPolsce24 na nadawanie w naziemnym multipleksie. Stacje i politycy PiS mówią o „zamachu” i „cenzurze”. Medioznawca i członek KRRiT, prof. Tadeusz Kowalski, apeluje o spokój i zaznacza, że wyrok nie jest prawomocny. Jego zdaniem w procesie przyznania koncesji mogło dojść do naruszeń procedur. Uspokaja, że stacje nadal mogą nadawać, a przyszłość rozstrzygnie się po ewentualnym uprawomocnieniu wyroku. Jednym z możliwych scenariuszy jest powtórzenie konkursu.
POLSKA: Trwa chaos wokół organizacji debaty Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Sztaby nie mogą porozumieć się co do miejsca spotkania organizacyjnego – PiS proponuje swoje biuro, KO nalega na siedzibę TVP, jak przy wcześniejszych ustaleniach. Szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka apeluje o „odrobinę powagi”, a szef sztabu Nawrockiego, Paweł Szefernaker, wskazuje nowe miejsce: siedzibę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Debata ma się odbyć 11 kwietnia o 20:00 w Końskich, a tematem ma być bezpieczeństwo Polski. Szymon Hołownia stanowczo potępił pomysł debaty tylko z udziałem Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, nazywając go „absolutnym skandalem” i złamaniem demokratycznych standardów. Zapowiedział, że jego sztab będzie domagać się zaproszenia wszystkich kandydatów, by zapewnić równe szanse przed pierwszą turą wyborów.
POLSKA: Konfederacja Lewiatan opublikowała „Czarną Listę Barier” z 47 postulatami deregulacyjnymi dotyczącymi energetyki i środowiska. Organizacja apeluje m.in. o zniesienie obowiązku koncesji na obrót energią dla magazynów, uproszczenie zezwoleń środowiskowych oraz zasad rozliczania kaucji za butelki wielokrotnego użytku. Postuluje także przygotowanie rządowej strategii rozwoju technologii CCUS. Celem zmian jest przyspieszenie inwestycji, wspieranie transformacji energetycznej i zwiększenie konkurencyjności gospodarki.
ŚLĄSKIE: W 2024 r. w woj. śląskim odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec – z 67 do 3236 przypadków, z czego 296 wymagało hospitalizacji. Odnotowano także ponad 7-krotny wzrost przypadków grypy – 33 714 zakażeń i 53 zgony. Przyczyną pogorszenia sytuacji są m.in. spadek wyszczepialności i osłabienie odporności po pandemii. Śląski nadzór sanitarny przeprowadził 138,5 tys. kontroli i wdrożył program „Zdrowie i emocje” w 207 szkołach. Dane zaprezentowano podczas konferencji z udziałem wojewody Marka Wójcika i szefa WSSE Grzegorza Hudzika.
ŚLĄSKIE: W 5. edycji gliwickiego Start-upu kulturalnego wybrano aż 11 projektów spośród 36 zgłoszonych. Dzięki wsparciu Centrum Kultury Victoria (60 tys. zł) mieszkańcy skorzystają z wystaw, warsztatów, spektakli, gier miejskich i działań plenerowych. Wśród inicjatyw znalazły się m.in. mural miejski, teatr kamishibai, bajki tworzone z pomocą AI, spektakl o Ślązaczkach czy działania na Starym Cmentarzu Żydowskim. Program wspiera zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów. Kolejna edycja ruszy we wrześniu.
ŚLĄSKIE: W odpowiedzi na apel Związku Miast Polskich, Bielsko-Biała wsparła Otwock dotknięty awarią wodociągu. Wydział Zarządzania Kryzysowego przekazał 2 550 litrów wody w butelkach 1,5 l oraz 500 litrów w 5-litrowych. Transport zapewniła lokalna straż pożarna. Awaria stacji uzdatniania w Otwocku pozbawiła dostępu do wody pitnej około 60 tysięcy mieszkańców Otwocka i Karczewa.
ŚLĄSKIE: W Rudzie Śląskiej uroczyście otwarto nowe pomieszczenia Centrum Usług Społecznych w dzielnicy Godula. Placówka przy ul. Przedszkolnej oferuje m.in. salę zabaw, rekreacyjną, konferencyjną, łaźnię i pralnię. To miejsce wsparcia dla rodzin, dzieci, seniorów i osób w kryzysie. Nowe usługi obejmują m.in. pomoc rodzicielską, warsztaty rozwoju osobistego i zajęcia wspierające dobrostan psychofizyczny. Koszt adaptacji przekroczył 1,88 mln zł, z czego większość pochodziła ze środków unijnych i miejskich. CUS powstało na bazie MOPS i przejęło jego zadania.