Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Premier na Śląsku: Włączyliśmy hamulec bezpieczeństwa, by ratować ludzkie życie i zdrowie
W całej Polsce powstają szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie budowany jest jeden z nich. Tworzenie szpitali tymczasowych to element rządowej strategii, która ma na celu zachowanie wydolności służby zdrowia wobec rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Jednak przede wszystkim ważne jest przestrzeganie wszystkich rygorów sanitarnych i obostrzeń. To świadectwo naszej odpowiedzialności, które pozwoli na ograniczenie rozwoju epidemii.
Odpowiedzialność społeczeństwa metodą walki z koronawirusem
– Chciałbym, żeby to nie strach przed koronawirusem i przed karą nakładaną przez władze był tym elementem, który skłania do noszenia maseczki i przestrzegania zasad, chciałbym, żeby przede wszystkim była to odpowiedzialność za innych – powiedział szef rządu.
Zaapelował do Polaków o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i obostrzeń, wskazując, że to jest jedyna droga do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. – Od tego, w jaki sposób potraktujemy te zasady, jak będziemy się do nich stosować, zależy ile to potrwa, czy za 3-4 tygodnie będziemy mogli mówić o łagodzeniu restrykcji – kontynuował.
Jak podkreślił premier tylko dyscyplina społeczeństwa wraz ze sprawnością państwa, pozwoli na wspólną wygraną w walce z koronawirusem.
Szpitale tymczasowe w każdym województwie
Rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju sprawił, że rząd podjął decyzję o tworzeniu szpitali tymczasowych. Takie działanie pozwoli na zwiększenie bazy łóżek szpitalnych dla wymagających hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem.
Jak podkreślił premier, w skali całego kraju w ciągu miesiąca powstanie 6 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych, które będą leczyć COVID-19. – Dla porównania przed pandemią łącznie w Polsce dostępnych było 3 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych – dodał.
Powstanie co najmniej jeden szpital tego typu w każdym województwie. Jako pierwszy powstał Szpital Narodowy w Warszawie. Budowa pozostałych trwa. Większość z nich zostanie ukończonych w listopadzie.
To ogromne przedsięwzięcia logistyczne na niespotykaną dotąd skalę. Nowoczesne placówki medyczne będą wyposażone w profesjonalny sprzęt niezbędny do prowadzenia leczenia pacjentów z COVID-19 w różnym stanie, w tym potrzebujących respiratorów. Działaniami kierują wojewodowie wraz ze szpitalami patronackimi, zaś sprzęt zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych.
Jak poinformował szef rządu, dysponuje ona 3,5 tys. respiratorów. Są one szybko dostępne dla wszystkich szpitali, które zgłoszą takie zapotrzebowanie.
Na potrzeby szpitali tymczasowych w większości adaptowane są pomieszczenia, w których do tej pory nie były realizowane świadczenia medyczne. To głównie hale sportowe czy centra kongresowo-wystawiennicze.
500 dodatkowych łóżek na Śląsku
Premier podkreślił, że skalę tego rządowego przedsięwzięcia obrazuje Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. To kolejna po Szpitalu Narodowym w Warszawie placówka medyczna tworzona w ramach walki z koronawirusem. W pierwszym etapie wykonywana jest instalacja tlenowa i wentylacyjna. Hala Międzynarodowego Centrum Kongresowego zostanie podzielona na dwie części z wydzielonymi stanowiskami do intensywnej terapii. Planowane jest uruchomienie 500 miejsc dla pacjentów, w tym 100 to łóżka z respiratorami. Szpitalem patronackim powstającej placówki jest SP ZOZ MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach.
Będzie to w pełni wyposażony, nowoczesny szpital. Pracownie tomografii komputerowej, USG, endoskopowa pozwolą na świadczenie profesjonalnych usług medycznych.
Szpital będzie gotowy za ok. 3 tygodnie, ale już teraz trwa nabór personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, techników radiologii, ratowników medycznych, farmaceutów i personelu pomocniczego. Do tej pory zgłosiło się ponad 320 osób. Podobnie jak w przypadku szpitala tymczasowego w Warszawie, odbywa się on poprzez specjalnie uruchomioną stronę www.szpitaldlaslaska.pl.
Podziękowania dla służby zdrowia
Premier Mateusz Morawiecki podziękował pracownikom służby zdrowia za determinację w walce z epidemią koronawirusa. – To Państwo pokazujecie i dajecie nam lekcję szlachetności, która dociera do serc Polaków i wszyscy jesteśmy Wam bardzo wdzięczni – dodał.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach