Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Katowice: Plan miejscowy dla Zarzecza – priorytetem uporządkowanie zabudowy i ochrona doliny rzeki Mlecznej
Powstał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Zarzecze. Dokument ma na celu ograniczenie presji zabudowy na tereny otwarte w dolinie rzeki Mlecznej i jej dopływy oraz uregulowanie procesów inwestycyjnych w dzielnicy. Na dzisiejszej (24.10.2024) sesji Rady Miasta Katowice projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu został przyjęty przez radnych jednogłośnie – za uchwaleniem planu dla tej części dzielnicy Zarzecze zagłosowało wszystkich 28 radnych.
Planem objęto obszar dzielnicy Zarzecze o powierzchni 403,5 ha, ograniczony od południa ulicą Kaskady, od wschodu linią kolejową w rejonie ul. Tunelowej, od północy granicą rozległych terenów leśnych, a od zachodu granicą miasta z Mikołowem.
– Procedura planistyczna jest jedną z najbardziej demokratycznych procedur. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są wykładane do publicznego wglądu. Odbywają się także dyskusje z mieszkańcami na temat projektu planu – podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu, celem opracowania projektu planu miejscowego było zapewnienie ładu przestrzennego i określenie przeznaczenia oraz zasad zagospodarowania terenów, m.in. poprzez: usankcjonowanie istniejącej zabudowy, określoną w studium ochronę składników przyrodniczych, zapewnienie ochrony terenów otwartych w dolinach rzeki Mlecznej i jej dopływów poprzez powstrzymanie postępującego procesu zabudowywania dolin rzecznych, ustalenie zasad obsługi komunikacyjnej z uwzględnieniem poprawy hierarchiczności układu drogowego, ustalenie zasad rozwoju lokalnych usług oraz kształtowania przestrzeni publicznych. Projekt planu przewiduje także rozwój zagospodarowania terenów mieszkaniowych. Te miałaby funkcjonować między innymi w rejonie ul. Kryształowej, na terenach między ul. Karasiową i Swinarskiego czy w rejonie ul. Kaskady. Tam będzie mogła powstać zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna – przy minimalnym udziale powierzchni biologicznie czynnej w wysokości45%.
W planie wyznaczone zostały granice zachowania terenów zieleni w dolinach rzek i określone zasady ich ochrony oraz możliwości zagospodarowania dla funkcji rekreacyjnych. Ma to na celu powstrzymanie postępującego procesu zabudowywania dolin rzecznych, zagrażającego ich ciągłości ekologicznej oraz stwarzającego niebezpieczeństwo powodzi i zalewania wodami opadowymi. Projekt zakłada także zachowanie stosunkowo niskiej intensywności zabudowy z dużym udziałem powierzchni biologicznie czynnej oraz znaczące ograniczenie wysokości zabudowy, adekwatnie do charakteru dzielnicy.
– Projekt planu obejmujący granicami dzielnicę Zarzecze, był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2022 roku. Wtedy w obligatoryjnym terminie wpłynęło 190 pism z uwagami do planu. Dotyczyły one m.in. zmian przebiegu ustalonych dróg, zmian ustalonych parametrów i wskaźników zagospodarowania poszczególnych terenów, zmian przeznaczeń terenów, poszerzenia ulic czy braku zgody na zabudowę usługową na wybranych terenach – mówi Jerzy Pogoda, naczelnik wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki.
W wyniku wprowadzenia zmian do projektu planu, zaistniała konieczność powtórzenia części procedury formalno-prawnej. W związku z tym plan został ponownie wyłożony do publicznego wglądu na przełomie września i października 2023 r. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbyła się 5 października 2023 r. W terminie przewidzianym ustawą wpłynęło 80 pism z uwagami, które dotyczyły m.in.: ustalenia zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na terenach zieleni w dolinach rzecznych oraz możliwości rozbudowy istniejącej zabudowy czy też ustalenia dodatkowych przeznaczeń lub zmiany przeznaczenia terenu na poszczególnych terenach.
Projekt uchwały został przegłosowany jednogłośnie – za jego przyjęciem zagłosowało w sumie 28 radnych reprezentujących różne kluby.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice