Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zairysuj się na wystawie „Garden party – irysy Doroty Wejchert” w Muzeum Miejskim w Tychach
Wystawa prezentuje prace malarskie Doroty Wejchert – artystki, prywatnie córki Hannyi Kazimierza Wejchertów (głównych projektantów Miasta Tychy). Jej malarstwo związane jestz pięknem natury. Gości otwarcia wystawy (godz. 18.00) tuż po nim zaprosimy na niecodziennewydarzenie – rozświetlenie neonu–irysa na bocznej ścianie budynku Pasażu Kultury Andromeda, który powstał dzięki funduszom Miasta Tychy w ramach Tyskich InicjatywKulturalnych.
Irysy w twórczości artystycznej Doroty Wejchert
Jak pisze o sobie sama artystka: „Wychowałam się w ogrodzie”. To tam, w malowniczym zakątkuw Tychach, zaprojektowanym przez Kazimierza Wejcherta, rosły irysy. Właśnie te kwiaty – hodowane przez lata i przywożone z całego świata – stały się inspiracją jej twórczościartystycznej. Irysy przedstawia w realistycznych akwarelach, a także w pracach na pograniczuabstrakcji. Z kolei technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedziećartystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia.
Słynne irysowe „Garden party” organizowane przez Kazimierza Wejcherta
Dla samego Kazimierza Wejcherta irysy były swoistym pretekstem do spotkań – z rodzinąi z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tychkwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „Garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie – wypełniają albumy rodzinne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiegow Tychach. I to te cenne pamiątki korespondować będą na wystawie z pracami artystki.
Więcej informacji o Dorocie Wejchert
Dorota Wejchert to absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiejoraz Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obroniła tytuł doktora nauktechnicznych. Bohaterami jej dyplomowej wystawy i aneksu z malarstwa u prof. Grzegorza Pablana warszawskiej ASP były właśnie irysy. Przez lata przekazywała swoją wiedzę jako wykładowczyniSzkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kontynuujekarierę akademicką, pełniąc funkcję wykładowczyni na Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jako artystka stworzyła wiele autorskich, innowacyjnych programów związanych z edukacjąartystyczną, np. dla przedszkolaków („Zmyślne ręce” i „Arte-Gra”), czy dla uczennic i uczniów szkółpodstawowych („Dzień sztuki”) oraz dla licealistek i licealistów („Świętowanie”). Podyplomowestudia arteterapii na Uniwersytecie Warszawskim poszerzyły zainteresowania artystki o terapeutycznedziałanie sztuki.
Jej malarstwo związane jest z pięknem natury, pejzażem i kwiatami. Podczas licznych wystawprezentowała prace w technice akwareli i suchej pasteli: „Zairysowanie” (czerwiec 2017), „Pastelowepejzaże” (maj 2019), „Kwiaty” (październik 2020), „Sztuka i terapia” (listopad 2021).
artystka: Dorota Wejchert
kurator: dr Patryk Oczko
koordynacja produkcji: Dorota Kordys
produkcja: Tomasz Lis, NB Reklama Krystian Banik, Marcin Thomann
przygotowanie fotocastu: Artur Pławski
identyfikacja wizualna: Agnieszka Czyżewska
program edukacyjny: Katarzyna Grobelna
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
Neon–irys sfinansowano ze środków Miasta Tychy pozyskanych w ramach konkursu na realizacjęzadania publicznego w dziedzinie kultury: Tyskie Inicjatywy Kulturalne.
pomysł, realizacja i koordynacja: Fundacja NEON Katowice / Dominik Tokarski
projekt: Muflon Studio
montaż: Irsa
patroni medialni:
Tygodnik „Twoje Tychy”
Polskie Radio Katowice
TVP 3 Katowice
Tychy.pl
czas trwania: 20 września–28 grudnia 2024
wystawa czynna:
wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
Muzeum Miejskie w Tychach