Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Tydzień Muzyki w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki
Warsztaty, potańcówki a nawet muzyczne place zabaw – w poniedziałek, 29 lipca, rozpocznie się w Katowicach Tydzień Muzyki. To 30 spośród zaplanowanych 50 tygodni tematycznych, podczas których mieszkańcy Katowic świętują przyznany miastu na 2024 rok tytuł Europejskiego Miasta Nauki.
– Od 2015 roku Katowice są częścią Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To ogromne wyróżnienie potwierdzające dorobek oraz potencjał miasta właśnie w tej dziedzinie kultury. Ten dorobek tworzyli i tworzą związani z Katowicami wybitni artyści: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Grzegorz Fitelberg, ale też przedstawiciele innych nurtów muzycznych jak blues czy rap, a nawet muzycy uliczni tworzący klimat miasta żyjącego muzyką na co dzień – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do tego należałoby dodać takie miejsca jak Akademia Muzyczna, siedziba NOSPR, FilharmoniaŚląską, a niebawem również budowane w Brynowie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej – Dom Kilara – dodaje prezydent.
Hasłem przewodnim Tygodnia Muzyki będzie „zaangażowanie”, bo właśnie zmiana sposobu obcowania z muzyką z biernej na aktywną będzie głównym celem organizatorów. Zaangażowanie w tworzenie muzyki, w odkrywanie jej nowych, zaskakujących form, a nawet w zabawę muzyką, która może zamienić się w ważną naukę. – Jeśli zgodzimy się z Johnem Cagem, że „wszystko jest muzyką” oraz uznamy dowody potwierdzające, jak wielki wpływ może mieć ona na nasze życie, to wielowymiarowość programu Tygodnia Muzyki w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki będzie oczywistością – zapowiada Łukasz Kałębasiak, kurator Tygodnia Muzyki.
Punktem wyjścia dla wydarzeń organizowanych podczas Tygodnia Muzyki będzie zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość oraz przyszłość. Ciekawe zjawiska z historii muzyki w Katowicach i na Śląsku, muzyka jako narzędzie do lepszego zrozumienia i poznania miasta i otaczającego nas świata czy namysł nad tym, jak muzyka wpływa na naszą przyszłość – podczas Tygodnia Muzyki spróbujemy w praktyce udowodnić tezę Johna Cage’a.
W programie znajdują się warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej, które dla wszystkich chętnych (nawet nie mających wcześniej do czynienia z muzyką) poprowadzi katowicki artysta Jędrzej Siwek. Wraz z ich uczestnikami wystąpi na finał 1 sierpnia na wspólnym koncercie w amfiteatrze NOSPR w Strefie Kultury.
Wędrująca potańcówka – wraz z katowicką Kapelą Fedaków odkryjemy tajemnice tradycyjnej śląskiej muzyki i tańców, wędrując przez Katowice 31 lipca tanecznym krokiem w rytm muzyki. Kolejne punkty na mapie tej wędrówki poświęcone będą kolejnym tańcom (zagranym, ale też przybliżonym w formie przystępnej, krótkiej opowieści), aż do finałowej potańcówki i koncertu w podcieniach instytucji Katowice Miasto Ogrodów, gdzie Kapeli towarzyszyć będzie znakomity wirtuoz fortepianu Tymoteusz Bies.
Plac Zabaw/Playground – muzyka to najlepsza zabawa, dlatego profesjonalni edukatorzy muzyczni, na co dzień prowadzący zajęcia w katowickich szkołach w ramach Katowickiego Orkiestrowego Uniwersytetu Ludowego, zaproszą dzieci z katowickich dzielnic do zabawy muzyką wygrywaną np. na trąbkach. Miejscem tych improwizowanych warsztatów będą katowickie place zabaw. Mimo rozrywkowej formuły i punktowego charakteru, warsztaty będą cenną lekcją współpracy w grupie i uważności na drugiego człowieka.
Tylko nocą do klubu Puls – jedyny taki szlak turystyczny na świecie, w którym po śladach historii muzyki w mieście oprowadzają osoby, które ją tworzyły, ożyje podczas wieczornego spaceru. Na co dzień szlak zwiedza się z telefonem i aplikacją w ręku, a przewodnicy są wirtualni. Teraz wieczorny spacer po legendarnych miejscach dla rozwoju śląskiego bluesa, poprowadzą sami muzycy.
Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach tygodnia wiedzy znajduje się na stronie internetowej: miastonauki.pl.
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.
UM Katowice