Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Są klejnotami i dumą powiatu pszczyńskiego
Są pełne pasji, miłości do tradycji, przedsiębiorcze i otwarte na potrzeby drugiego człowieka. W sali lustrzanej pszczyńskiego zamku już po raz 11. zostały wręczone odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”.
W piątkowy wieczór w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku pięć wspaniałych kobiet otrzymało wyjątkową broszkę wzorowaną na maneli pochodzącej z rodu Promnitzów. Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, przyznając odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”, po raz 11. docenił aktywne kobiety, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról.
– To wydarzenie docenia aktywność zawodową i społeczną kobiet z naszego powiatu. Podczas 10 edycji gali odznaczyliśmy 51 wyjątkowych kobiet. Dzisiaj do tego grona dołączy pięć kolejnych, nominowanych w pięciu kategoriach – mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Pszczynie.
Starosta Grzegorz Wanot podziękował kobietom ziemi pszczyńskiej za to, że dbają o tradycję, kulturę i sztukę, są przedsiębiorcze i angażują się w działalność społeczną, dzięki czemu tworzą różnorodność powiatu pszczyńskiego. – Tak jak różne macie role w życiu, różne doświadczenia, osobowości i talenty, tak różnorodna jest nasza ziemia. O tej różnorodności decydujecie właśnie wy, kobiety ziemi pszczyńskiej, bo łączy was przede wszystkim miłość do tej ziemi. Jedno z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć – te wyróżnienia należą się każdej z was – mówił starosta pszczyński, Grzegorz Wanot.
W kategorii Kobieta Społeczna odznaczenie otrzymała Teresa Buczak, która od kilkunastu lat stoi na czele pszczyńskiego Hospicjum św. Ojca Pio. – Mam to wielkie szczęście mieszkać na tej ziemi i otaczać się ludźmi wspaniałymi. Zespół pozwala nam wzajemnie się w trudach wzmacniać. Rozmowa, partnerstwo i dbanie o wartości to nasze podstawy, a reszta generuje się sama. Posługa w hospicjum uczy nas nieuchronności życia. Mamy wielką łaskę towarzyszenia osobom na końcowej ścieżce życia. To wielka wartość, że możemy ubogacić się tym, co przeżywają inni. Dzięki temu stajemy się wrażliwsi, pełniejsi. Każde wsparcie od ludzi, dobre słowo ma znaczenie, bo powoduje, że nie załamujemy się – mówiła Kobiet Społeczna.
Kobietą Obyczajów i Tradycji została Jadwiga Szymik, która od prawie 50 lat popularyzuje kulturę śląską: gwarę, obyczaje, tradycje i stroje. – Urodziłam się na ziemi pszczyńskiej i od najmłodszych lat wsłuchiwałam się w jej historię od mojego dziadka i sąsiadów. To oni nauczyli mnie miłości do Śląska, do godki śląskij i staram się to przekazywać młodym. Odwiedzam szkoły, przedszkola, prowadzę warsztaty. Bo nasza śląsko godko szczimała już wiela. I w takiej formie, w jakij udało się jej przetrwać, jest naszym bogactwym, o które musimy dbać – mówiła.
Aleksandra Kobiór-Sosna, autorka realistycznych portretów, została Kobietą Sztuki i Kultury. Podkreślała, że w twórczości najważniejsze jest dla niej to, żeby dawać coś innym ludziom. – Tworzę portrety ze zdjęć, chodzi o połączenie czegoś niepowtarzalnego, niemożliwego. O przodków, którzy zmarli, z tymi, którzy żyją obecnie. Bardzo często takie projekty dotyczą zmarłych dziadków z wnukami, których nigdy nie zdążyli poznać. To pamiątka ponadczasowa, która zostanie na kolejne pokolenia – mówiła.
Tytuł Kobiety Biznesu otrzymała Agnieszka Rozmus, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Gilowicach, szkoleniowiec branży beauty. – Pomagam moim klientom, pacjentom w codziennych problemach. Kosmetologia to holistyka – zdrowie, dobre samopoczucie – mówiła Kobieta Biznesu.
Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Irena Antes-Wojciechowska, która była pierwszym lekarzem anestezjologiem w ówczesnym Szpitalu Miejskim w Pszczynie i jednocześnie jednym z pionierów nowej w tym okresie specjalizacji medycznej w kraju. W zawodzie pracuje od ponad 50 lat. – Już jako studentka pracowałam w szpitalu w Pszczynie. Mój ojciec mówił, że mam się nie nudzić w domu, tylko iść pomagać. Ja bez przerwy pracuję – teraz w krwiodawstwie i jeżdżę do Bielska do zabiegów okulistycznych – mówiła pani doktor.
Podczas gali Renata Botor-Pławecka opowiedziała o pracy nad książką „Kobiety stąd. Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej”, będącej zbiorem wywiadów z dotychczasowymi laureatkami odznaczenia. Publikacja ukaże się niebawem.
Wyboru laureatek dokonała Kapituła Konkursowa w składzie: Grzegorz Wanot – starosta pszczyński (przewodniczący kapituły), Paweł Sadza – przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła – wicestarosta pszczyńska, Damian Cieszewski – członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego oraz Bernadeta Sojka-Jany – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Odznaczeniem jest broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób – zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.
Gala „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” odbyła się z udziałem wielu gości – laureatek z poprzednich edycji, poseł na Sejm Mirosławy Nykiel, samorządowców, szefów śląskich instytucji.
Wydarzenie uświetnili: wokalistka Zofia Lepczyńska i pianista Bartosz Lala, a także uczennice Ogniska Muzycznego w Pszczynie: Aneta Majchrzak (saksofon) i Sandra Steciak (wiolonczela) przy akompaniamencie fortepianowym Małgorzaty Kuś-Pytlik. Gwiazdą wieczoru był Śląski Chór Kameralny „Ad libitum” pod dyrekcją prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek.
Gala odbyła się pod patronatem starosty pszczyńskiego Grzegorza Wanota, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Partnerzy uroczystości: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Pszczyńskie Centrum Kultury, Ognisko Muzyczne w Pszczynie.
Laureatki odznaczenia „Kobieta Ziemi Pszczyńskiej”
Kobieta Społeczna: Teresa Buczak
Od 2004 r. formalnie związana z Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie jednak już wcześniej była zaangażowaną wolontariuszką posługującą w domach osób cierpiących i umierających oraz ich najbliższych. Jednym z jej pierwszych kluczowych działań było przygotowanie pierwszego w historii pszczyńskiego hospicjum. W 2007 roku została członkiem Zarządu hospicjum, a od 2010 r. aż po dzień dzisiejszy pełni funkcję jego prezesa. W czasie jej 14-letniej prezesury hospicjum doświadczyło wspaniałego rozwoju i profesjonalizacji, począwszy od przygotowań i opracowania koncepcji kompleksu hospicyjno-opiekuńczego pod nazwą „Dom Ojca Pio”, a skończywszy na nowoczesnym zarządzaniu metodą Management by Objectives według, której największą wartością organizacji decydującą o jej wynikach jest motywacja, inicjatywa i aktywność pracowników. Teresa Buczak wykazała się ogromną wiarą w misję budowania hospicjum jako wspólnoty ludzi, co sprawia, że jej działalność wykracza poza standardowe zarządzanie organizacją.
Kobieta Obyczajów i Tradycji: Jadwiga Szymik
Jadwiga Szymik wszystkie działania podejmuje – jak sama mówi – z miłości do Śląska i gwary śląskiej, która jest naszym bogactwem i trzeba ją rozsławiać. Od prawie 50 lat popularyzuje kulturę śląską: gwarę, obyczaje, tradycje i stroje. Bierze aktywny udział w licznych konkursach krasomówczych i recytatorskich np. występowała w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na Gali Konkursowej, w Radiu Katowice, w Teatrze Małym w Tychach, na targach „Silver Scena” w Bielsku-Białej i Tychach. Bierze udziału w corocznym „Świecie Strojów Ludowych” organizowanym przez Związek Górnośląski w Katowicach. Występuje na licznych koncertach charytatywnych, wielu przeglądach artystycznych, dożynkach, festynach i piknikach, na których przedstawia pisane przez siebie monologi, jednoaktówki i sceny kabaretowe w gwarze śląskiej
Kobieta Sztuki i Kultury: Aleksandra Kobiór-Sosna
Aleksandra Kobiór-Sosna z wykształcenia jest architektem wnętrz, a z pasji portrecistką. Od 15 lat wykonuje realistyczne portrety na zamówienie. Jest autorką projektu „Rysuję dla mam” oraz „Równy gen”. W tym ostatnim projekcie z innymi artystami rysowała ludzi z niepełnosprawnościami by ukazać ich równość i piękno. Realizuje portrety rodzinne z wielu osobnych zdjęć, łącząc je w jedną całość, dbając przy tym o naturalną kompozycje. Daje to możliwość stworzenia niepowtarzalnego obrazu, na którym mogą znajdować się członkowie rodziny, której nigdy nie było dane się poznać.
Kobieta Biznes: Agnieszka Rozmus
Agnieszka Rozmus jest właścicielką Kosmetologii przyszłości „Lawendowe Zacisze”. Specjalizuje się w kosmetologii estetycznej i prowadzi działalność paramedyczną – podologię. Jest również szkoleniowcem branży beauty. Pani Agnieszka jest osobą operatywną, aktywną i wnosi wiele dobrego dla lokalnych kobiet.
Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Irena Antes-Wojciechowska
Przez całą swoją karierę zawodową oraz życie rodzinne związana jest z Pszczyną. Była pierwszym lekarzem anestezjologiem w ówczesnym Szpitalu w Pszczynie i jednocześnie jednym z pionierów nowej w tym okresie specjalizacji medycznej w kraju. Współtworzyła w pszczyńskim szpitalu jeden z pierwszych w województwie Śląskim Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Prowadziła poradnie anestezjologiczne, wprowadzając ideę prehabilitacji przedoperacyjnej pacjentów. Wyprzedzając swoją epokę, budowała interdyscyplinarne zespoły lekarsko-pielęgniarskie w indywidualnej opiece nad pacjentem. Przez ponad 30 lat z pełnym zaangażowaniem poświęciła się pracy w Szpitalu Miejskim a następnie Powiatowym w naszym mieście. Dr Irena Antes-Wojciechowska jako wybitna postać w dziedzinie medycyny jest wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń lekarzy pielęgniarek i ratowników medycznych, imponuje swoim profesjonalizmem i oddaniem. Jej zaangażowanie w rozwój i ulepszenie pracy przynosi długofalowe efekty.
Starostwo Powiatowe w Pszczynie