Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zostań miejskim ogrodnikiem z Muzeum Miejskim w Tychach czyli ogród społeczny „Zegrōdka w kastlikach”
Dołącz do nowego cyklu spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa, który zainicjujemy podczas tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów już w sobotę, 18 maja. Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach.Przygotujmy wspólnie i współprowadźmy ogólnodostępny otwarty ogród społeczny.
Kto może dołączyć do działań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
Zachęcamy do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych – zawsze doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczymy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zieleni – miejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdej i każdego.
Co czeka podczas pierwszego spotkania wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
Startujemy już 18 maja 2024 roku (sobota), o godz. 18.00, podczas Tyskiej Nocy Muzeów. Na dobry początek czeka spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych. Porozmawiamy o idei, przebiegu i celu społecznego ogrodu, ale przede wszystkim o współdziałaniu. Zaplanujemyteż, jak chcemy, aby wyglądał nasz wspólny ogród przy Muzeum. Pomogą w tym Róża Jaros – główna specjalistka w Dziale Zieleni Miejskiej i Małej Architektury Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, i Natalia Zdrzałek – członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Natomiast młodszych w świat miejskiego ogrodnictwa wprowadzą artystki z Fundacji Otwarta Przestrzeń Mysłowice: Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek, które przygotowały „zieloną” formę warsztatową. Spotkaniem zaopiekują się Natalia Sitko i Jakub Skucha z Muzeum Miejskiego w Tychach.
Co czeka podczas drugiego majowego spotkania wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
Podczas drugiego spotkania, tydzień później, 25 maja 2024 roku (sobota), wybierzemy się do Pszczyny, znanej z ogrodów księżnej Daisy, aby czerpać inspiracje dla naszego wspólnego ogrodu przy Muzeum. Tam, podczas święta „Daisy Days”, zobaczymy wystawę ogrodów pokazowych. Zwiedzimy także Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gdzie będą czekać warsztaty rodzinne „Na dworze Hochbergów”. Będzie też czas, żeby pospacerować po parku przy Zamku.
Co czeka podczas kolejnych spotkań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
W trakcie kolejnych pięciu sobotnich spotkań (w czerwcu, lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Wspólnie z Janem Gąsiorem wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej. Spacerując z Agatą Berger-Połomską (Dział Historii Muzeum Miejskiego w Tychach) po pobliskich terenach zielonych i innych ważnych miejscach, dowiemy się o zielonej historii Ziemi Pszczyńskiej i roślinności, która dawniej porastała okolicę. Z kolei z Jakubem Skuchą (Dział Etnologii Muzeum Miejskiego w Tychach) odkryjemy nazwy i zastosowanie poszczególnych gatunków roślin. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wspólny piknik.
Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
„Zegrōdka w kastlikach” – społeczny ogród – spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych podczas Tyskiej Nocy Muzeów
data: 18 maja 2024 roku (sobota), o godz. 18.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gościnie: Róża Jaros (Tyski Zakład Usług Komunalnych), Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) oraz Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek (Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice)
prowadzą: Natalia Sitko i Jakub Skucha
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/noc-muzeow-2024-zegrodka-w-kastlikach-spoleczny-ogrod/
„Zegrōdka w kastlikach” – społeczny ogród z wizytą u księżnej Daisy
data: 25 maja 2024 roku (sobota), o godz. 9.15–13.30
miejsce zbiórki: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzą: Natalia Sitko i Jakub Skucha
zapisy do 20 maja 2024 roku (liczba uczestniczek i uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/zegrodka-w-kastlikach-spoleczny-ogrod-z-wizyta-u-ksieznej-daisy/
kalendarz pozostałych spotkań ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”:
8 czerwca 2024 (sobota), godz. 16.00: Pierwotność. Korzenie – tworzenie skrzyń, opowieści o zielonej historii Ziemi Pszczyńskiej i roślinności, która dawniej porastała okolicę; odkrywanie nazw i zastosowania poszczególnych gatunków roślin
15 czerwca 2024 (sobota), godz. 16.00: Wzrost. Kwitnienie – sadzenie roślin
6 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00 – spacer po okolicznych ważnych miejscach i terenach zielonych, czyli nasz ogródek w szerszym kontekście, oraz sadzenie roślin i pielęgnowanie ogródka
20 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00 – wspólny piknik i tworzenie kapsuły czasu, podsumowanie
Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Jest przekonana, że to właśnie edukacja w każdej fazie rozwoju daje szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej świadome życie. Z dziećmi i młodzieżą pracuje jako wychowawczyni kolonijna, edukatorka przyrodnicza i korepetytorka. Uwielbia wędrówkę, bycie w drodze, wieczory przy ognisku. Interesuje się przede wszystkim roślinami i ich powiązaniem z człowiekiem, a praca edukatorki daje jej ogromną radość i satysfakcję ze względu na kontakt z dziećmi ciekawymi świata i naturą jednocześnie.
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.
organizator:
Muzeum Miejskie w Tychach
partner:
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice
Muzeum Miejskie w Tychach