Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Projekt „Czy Katowice…?”. Warsztaty z katowickimi radnymi
Mieszkańcy Katowic nie czekają na kampanię wyborczą. Sami zapraszają kandydatów na radnych do projektowania zmian w mieście. Projekt „Czy Katowice…?” zakłada warsztaty z obecnymi i potencjalnymi radnymi oraz „patrzenie na ręce” nowej Radzie Miasta Katowic przez co najmniej 100 dni po zaprzysiężeniu. Co na to radni? I Forum, i opozycja są na tak!
Projekt „Czy Katowice…?” to społecznościowy pomysł na wspólne planowanie i realizację zmian najbardziej potrzebnych w mieście. Ma na celu stworzenie warsztatów dla obecnych radnych oraz kandydatów na radnych z Katowic, aby wspólnie opracować postulaty w sześciu obszarach, które będą realizowane w następnej kadencji samorządowej.
– Kluczowym aspektem projektu – tłumaczy Paweł Wyszomirski (Napraw Sobie Miasto), jeden z pomysłodawców – jest zaangażowanie różnych uczestników w proces wypracowywania i monitorowania tych postulatów, zwłaszcza w ciągu pierwszych 100 dni po zaprzysiężeniu. Po tym okresie planujemy kolejne cykle, które mają doprowadzić do wprowadzenia realnych zmian w mieście.
Co nas jeszcze zaskoczy?
W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu mieliśmy rekordową frekwencję 74,38%. Pozytywnie zaskoczyła mobilizacja młodych wyborców. Cztery lata wcześniej w grupie 18-29 latków zagłosowało 46,4% uprawnionych. W październiku 70,9%. To duża zmiana. Co więcej, emocje po wyborach nie opadły szybko. Zainteresowanie polityką przeniosło się na media społecznościowe i sejmowy kanał YouTube, który ma już ponad 741 tysięcy subskrypcji.
– Niesieni energią wyborów parlamentarnych, postanowiliśmy nie czekać, aż ktoś zaprosi nas na swój wiec wyborczy – mówi Marta Zwolińska, socjolożka i edukatora klimatyczna. – Już teraz widzimy, że Katowice nie są jedynym miastem, które ruszają z oddolną inicjatywą skierowaną na wybory samorządowe. To dobry znak! A dla polityków, także lokalnych, sygnał 'interesuje nas, co robicie, patrzymy wam na ręce i będziemy domagać się działań w ważnych dla nas sprawach’.
Organizatorom chodzi jednak nie tylko o monitoring, ale też o wspólną pracę.
– Jako mieszkanki i społecznicy potrafimy nie tylko oceniać i oczekiwać – komentuje Agata Otrębska. Nam zależy przede wszystkim na tym by zmiany się zadziały – chcemy siadać do wspólnego stołu i pomóc radnym! Mamy świadomość, że osoby pracujące w urzędzie miasta lepiej niż społecznicy znają ograniczenia formalne czy urzędowe, dlatego nasze propozycje zostaną „postawione na ziemie”, zderzone w tym, co radni i kandydaci wiedzą, a czego my możemy nie wiedzieć. Ze swojej strony pokażemy im bogatą listę argumentów które stoją za propozycjami strony społecznej, przedyskutujemy z nimi komunikację, mamy nadzieję, że wspólna praca warsztatowa pomoże im wdrożyć postulaty.
O co mieszkańcy będą pytać radnych?
Grupa skupiona wokół inicjatywy „Czy Katowice…?” zapytała lokalnych społeczników, jakie zmiany w mieście są ich zdaniem najważniejsze i możliwe do szybkiego wdrożenia.
Ze wsparciem organizacji pozarządowych, posiadających wiedzę ekspercką, wytypowano 6 obszarów:
1. Transport i mobilność miejska
2. Rewitalizacja i mieszkalnictwo
3. Ekologia i energetyka
4. Przestrzeń miejska i partycypacja społeczna
5. Polityka przestrzenna i urbanistyka
6. Edukacja
Dla każdego z obszarów powstała lista konkretnych propozycji, możliwych do wdrożenia w nowej kadencji.
W połowie marca przygotowane propozycje będą przedstawione kandydatom na radnych i poddane weryfikacji.
Radni i kandydaci będą oceniać, na ile społeczne propozycje są możliwe do wdrożenia, jak można je modyfikować i komunikować mieszkańcom w trakcie kampanii wyborczej.
– Najważniejsze są dla nas lepsze warunki życia w mieście, dlatego zależało nam na tym, by zaprosić do współpracy reprezentantów zarówno rządzących, jak i opozycji – Kamil Szewczyk.
Radni są otwarci na taką formę współpracy
Wyzwania związane ze zmianami klimatu, dotyczą przyszłości naszej i następnych pokoleń – twierdzi radny Krzysztof Kraus, członek Forum Samorządowego – Wykraczają poza pięcioletnią perspektywę. Dlatego dobrze, że dzięki warsztatom już teraz, jeszcze przed wyborami, będziemy mieć okazję poszukać tego, co nas łączy, by później efektywniej współpracować w walce o lepszy klimat i jakość życia.
Warsztaty z radnymi poprowadzą: Paweł Wyszomirski (Napraw Sobie Miasto), Agata Otrębska (Szkoła Liderów, Śląski Ruch Klimatyczny), Kamil Szewczyk (ProwoKATOr, Śląski Ruch Klimatyczny) i Marta Zwolińska (Po co to eko, Rodzice dla Klimatu).
Efekty warsztatów z samorządowcami i kandydatami na radnych zostaną opublikowane w drugiej połowie marca na stronie czykatowice.pl.
Zostańcie z nami i śledźcie ten projekt!
Fundacja Napraw Sobie Miasto