Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”.
Termin: wtorek, 13 lutego 2024 r., godz. 17.00
Miejsce: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 38, Katowice
Ekspozycja będzie czynna do 6 marca.
Wystawa obejmuje 10 wielkoformatowych, podświetlanych plansz, które w formie komiksowej opowiadają o ważnym, ale zapomnianym aspekcie stanu wojennego, jakim było powoływanie przez władze PRL do wojska działaczy „Solidarności” i umieszczanie ich w wojskowych obozach.
Ekspozycję przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku w 40. rocznicę utworzenia wojskowych obozów internowania.
Na otwarciu wystawy będzie obecna grupa osób z różnych stron Polski, które były do takich obozów skierowane. Przyjadą także przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Solidarności z Gdańska.
Obozy wojskowe, do których trafiali w stanie wojennym działacze „Solidarności”, były wymierzoną w nich formą represji. Pobór trwał od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. i objął nieco ponad 1700 osób. „Ćwiczenia wojskowe” miały być karą za przynależność do „Solidarności”, ich celem nie było podniesienie zdolności bojowej żołnierza, ale złamanie go i upodlenie. Wiele osób straciło z tego powodu zdrowie, jedna osoba poniosła śmierć.
Użycie wojska do izolacji osób niewygodnych dla komunistycznej władzy jest do dziś tematem mało znanym. Co ważne, już w wolnej Polsce wykorzystywani w ten sposób „rezerwiści” musieli czekać ponad 20 lat na uznanie ich za osoby represjonowane.
Gdy twórcy wystawy rozmawiali z jej bohaterami, ci nie potrafili mówić o tych wydarzeniach spokojnie, bez emocji, pojawiały się łzy.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności