Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Rocznica Tragedii Górnośląskiej
W ostatnią niedzielę stycznia, w województwach śląskim i opolskim, obchodzony będzie Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Jest to okazja do refleksji i upamiętnienia dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku, kiedy to tysiące Górnoślązaków zostało deportowanych do ZSRR. W tym roku, podczas 79. rocznicy tych wydarzeń, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR przygotowało szereg wydarzeń, które pozwolą głębiej zrozumieć i uczcić tę tragiczną historię.
27 stycznia rozpocznie się od możliwości zwiedzania wystawy stałej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, dostępnej dla odwiedzających w godzinach 10.00 – 17.00.
Wieczorem o godzinie 19.00 odbędzie się projekcja filmu fabularnego „Wyzwalani” w reżyserii Jana Płonki. Po projekcji filmu zaplanowano spotkanie autorskie z samym reżyserem. To wyjątkowa okazja, aby zyskać dodatkowe wglądy w proces twórczy filmu i jego znaczenie historyczne. Wydarzenie to odbędzie się w Centrum Kultury „Karolinka”. Bilety na seans są dostępne online na stronie www.karolinka.art.pl oraz w kasie Centrum.
28 stycznia znów zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej, tym razem w godzinach 12.00 – 18.00.
Dodatkowo, w ramach zwiedzania, uczestnicy będą mieli możliwość złożenia kwiatów przy ekspozycjach oraz przy historycznym wagonie, który znajduje się przed budynkiem Centrum. Jest to symboliczny gest, który pozwala oddać hołd tym, którzy doświadczyli tragedii deportacji.
Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej to ważna okazja, aby przypomnieć sobie o ciężkich czasach, jakie przeszli mieszkańcy Górnego Śląska i Opolszczyzny. Poprzez uczestnictwo w tych wydarzeniach, możemy lepiej zrozumieć naszą historię.
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku