Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Kolejne rozmowy o Europejskiej Stolicy Kultury w Bielsku-Białej
W styczniu odbędą się kolejne otwarte spotkania dla mieszkańców w ramach starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Mowa o Tematycznych wtorkach i Środowych Burzach Mózgów. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Biurze Informacyjnym ESK 2029 – Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24.
Cykl zaczną Tematyczne Wtorki o godzinie 16.30 czyli dyskusje dotyczące wyzwań, które stoją przed naszym miastem. Każde spotkanie poświęcone jest innemu tematowi i grupie zainteresowań.
We wtorek 9 stycznia organizatorzy zapraszają miłośników street artu. To spotkanie dla tych, którzy mają pomysł na działania artystyczne realizowane w przestrzeni publicznej – murale, graffiti, mozaiki, flash moby czy plakaty uliczne – lub już je tworzą.
We wtorek 16 stycznia po raz kolejny będzie można porozmawiać o działaniach ekologicznych. To spotkanie praktycznie dla wszystkich, bo wszystkim powinno leżeć na sercu ekologiczne Bielsko-Biała i nasz region.
W kolejny wtorek – 23 stycznia – spodziewana jest duża frekwencja na spotkaniu z fanami rowerów – górskich i nie tylko. Wiadomo, że nasze miasto słynie z tras enduro, ale to nie wszystko. Mamy tu też wielu fanów mniej ekstremalnego jeżdżenia. Między innymi Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka w swojej Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) ma plany ambitnych tras rowerowych w regionie.
Tematyczny Wtorek 30 stycznia będzie poświęcony środowisku osób ze specjalnymi potrzebami. W ramach starań o ESK grupa zadaniowa tego projektu nieustannie zabiega o lepszą dostępność przestrzeni publicznych i oferty kulturalnej dla wszystkich. Do tego potrzebuje głosu mieszkańców. Prowadzi też audyt przestrzeni miejskiej pod względem dostępności.
O tym wszystkim warto rozmawiać.
Tematyczne Wtorki przeplatać się będą, podobnie jak w grudniu, ze Środowymi Burzami Mózgów o godzinie 8.45. Te spotkania służą zastanowieniu się nad pomysłami inicjatyw, które wpisują się w temat przewodni naszych starań o tytuł ESK – Miasto Splotów. W tej włókienniczej metaforze miasto to krosno, na którym rozpięta jest składająca się z nici osnowa. Nićmi, których dotyczą rozmowy, są świadomość, społeczeństwo i otoczenie. Każda z nici jest spleciona z włókien.
W styczniu uczestnicy spotkań będą zajmować się nicią otoczenie. W środę 10 stycznia porozmawiają o jednym z włókien współtworzących tę nić – naturze. Dwa tygodnie później, w środę 24 stycznia, w planach jest również rozmowa o otoczeniu, ale tym razem w kontekście miasta. Piękno i harmonia natury i architektury w naszym miejscu do życia przynoszą poczucie spokoju, radości i zadowolenia. Otoczenie bogate w zasoby kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne może przyczynić się do wszechstronnego rozwoju każdego z nas i całego społeczeństwa. Czego nam brakuje, aby ten rozwój osiągnąć? Jak nad tym pracować? To tylko nieliczne z pytań, na które rozmówcy będą szukali odpowiedzi.
W ostatnią środę – 31 stycznia – będzie mowa o otoczeniu cyfrowym, które stało się nieodłączną częścią życia współczesnego społeczeństwa. Daje ono nieskończone możliwości, choć, jak każde narzędzie, samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Trzeba pamiętać, że może również stanowić zagrożenie, dlatego podejmowanie działań w przestrzeni cyfrowej, podobnie jak rozumienie skutków i wyzwań z nią związanych, wymaga coraz większej uwagi i rozwagi.
Urząd Miejski w Bielsku-Białej