Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Jedyny w kraju Bieg Niepodległości ku czci górników wystartuje w Katowicach
Biegi Niepodległości od kilku lat stają się coraz popularniejszym sposobem na radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym, bieg w Katowicach będzie miał szczególne historyczne odniesienie. Jako jedyny w Polsce odwołuje się bowiem bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”, na początku stanu wojennego. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć Dziewięciu z „Wujka”. Spodziewanych jest około tysiąca biegaczy, zarówno dorosłych, jak i dzieci, bo i najmłodsi będą mieli swoją szansę na start. Całe rodziny są zaproszone do dopingowania sportowców.
Zanim na dobre zacznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, tam bowiem o godz. 9.30, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Biegu Niepodległości. Pół godziny później w tym miejscu padnie sygnał do startu. Dziesięciokilometrowa (10 km) trasa Biegu Niepodległości prowadzić będzie od Pomnika Dziewięciu z „Wujka” do Pomnika Powstańców Śląskich i z powrotem, ulicami Katowic: W. Pola, Dziewięciu z Wujka, Ligocka, Mikołowska, Parkowa, Piękna, Park Kościuszki, Kościuszki, Kochanowskiego, Św. Jana, Rynek, Korfantego, Park Powstańców Śląskich
Rywalizacja dorosłych to jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. Jeszcze rano swój bieg będą mieli najmłodsi. Tu start jest przewidziany na godz. 9.00, a trasa będzie miała dwa warianty: dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 metrów, dla starszych ok. 400 m.
– To, co wydarzyło się tu, w kopalni Wujek, w czwartym dniu stanu wojennego, było tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Chcemy uczcić pamięć o bohaterach w nowoczesny sposób, poprzez aktywność sportową to najlepszy pomysł – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. To właśnie ŚCWiS jest organizatorem Biegu Niepodległości, a za stronę sportową odpowiada warszawska firma Jafi Sport. Główny sponsor to Polska Grupa Górnicza
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowuje się już do najważniejszego wydarzenia w roku, jakim będzie 42. rocznica pacyfikacji strajku górników KWK „Wujek”. Jak zawsze, 16 grudnia, przy Pomniku-Krzyżu odbędą się uroczystości upamiętniające przede wszystkim ofiary tamtych wydarzeń, kiedy to od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło 9 strajkujących. Najmłodszy z nich miał 19 lat. Ich śmierć jest przestrogą dla kolejnych pokoleń, dlatego o ich ofierze, o pacyfikacji kopalni i o walce o wolność w okresie PRL opowiada wystawa stała w gmachu ŚCWiS. Przez cały rok odwiedzają ją zarówno turyści i osoby zainteresowane historią, jak i grupy szkolne, chwaląc nowoczesną i multimedialną ekspozycję. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzona przez Miasto Katowice.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności