Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Czy dzieci w Gminie Poraj oddychają trującym powietrzem?
Dzieci są jedną z grup najbardziej narażonych na działanie smogu. Porajski Alarm Smogowy zebrał dane o zanieczyszczeniu powietrza w szkołach. Wyniki są niepokojące i wskazują na pilną potrzebę działań. Najgorszą sytuację odnotowano w Kuźnicy Starej oraz Żarkach Letnisku.
Ranking obejmuje dane za rok szkolny 2022/2023 i przedstawia liczbę dni z przekroczeniem dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10 oraz pyłu PM2,5 zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zestawieniu przedstawiono dane z czujników jakości powietrza (Airly), zlokalizowanych w Żarkach Letnisku, Kuźnicy Starej, Choroniu oraz Jastrzębiu.
Najpierw dobre wiadomości – pozytywnym zaskoczeniem jest jakość powietrza jaką mogą cieszyć się dzieci uczęszczające do szkoły w Choroniu. Tam liczba dni z przekroczeniami pyłu PM10 mieści się w normie rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tylko przez cztery dni podczas całego roku szkolnego dzieci oddychały powietrzem, które jest dla nich niebezpieczne pod względem zanieczyszczenia pyłem PM10. Pozostałe szkoły mają problem. W Żarkach Letnisku czujnik jest zamontowany na budynku przedszkola/żłobka, które mieści się vis a vis szkoły. Tutaj najmłodsze dzieci oraz te, które uczą się w szkole podstawowej były skazane na oddychanie trującym powietrzem przez 38 dni! Czujnik w Kuźnicy Starej znajdujący się nieopodal szkoły na budynku OSP odnotował aż 48 dni z powietrzem nienadającym się do oddychania!
Pył PM10 to toksyczna mieszanka. Jego wdychanie ma wpływ na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych i może przyczyniać się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz pogorszenia objawów chorób alergicznych, astmy itp. Oprócz pyłu PM10, w rankingu uwzględniono także pył PM2,5, uważany za bardziej szkodliwy dla zdrowia, ponieważ dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia PM2,5 zwiększa ryzyko chorób serca i nowotworów. Niestety, również w przypadku tego rodzaju pyłu, wyniki są niepokojące. Najwyższe średniodobowe stężenie PM2,5 odnotowano w Żarkach Letnisku, gdzie przekroczenie normy WHO wynosi aż 606%. Dalej uplasowały się Kuźnica Stara (573% normy), Jastrząb (538%) i Choroń (354%).
Nie jesteśmy w stanie ochronić dzieci przed wpływem zanieczyszczeń w żaden inny sposób jak tylko wymieniając przestarzałe kotły na paliwa stałe, czyli tzw. kopciuchy, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wszyscy mieszkańcy Gminy Poraj w trosce o zdrowie najmłodszych powinni wymienić stare piece! Jeszcze w tym roku, zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, należy zakończyć eksploatację pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, które zostały wyprodukowane przed 1 września 2012 r. Do końca 2025 roku należy pozbyć się wszystkich pozaklasowych kopciuchów! Z danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (dane z marca br.) wynika, że na terenie Gminy Poraj trzeba zlikwidować 984 kotły na paliwa stałe. Korzystanie ze źródeł ciepła niezgodnych z uchwałą antysmogową jest nielegalne i podlega karze.
Porajski Alarm Smogowy