Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Brylantowy jubileusz Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego
Szkoły wchodzące w skład Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego świętują 75-lecie istnienia. 19 września placówka przy ul. Okrzei 20 gościła z tej okazji m.in. byłych pracowników i uczniów, a także przedstawicieli samorządu i służb mundurowych. Uroczystość była okazją do wspomnień, życzeń oraz posadzenia drzewa upamiętniającego brylantowy jubileusz.
– Gliwice to miasto rozwoju, któremu potrzebne są dobrze wykształcone kadry. Siłą naszego miasta są przedsiębiorstwa, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników i takie zapewnia GCE. Dawniej szkoły zawodowe działały przy zakładach pracy. Po przemianach ustrojowych zniknęły, a samorząd terytorialny został zobligowany do kształcenia kadr. GCE efektywnie skupiło te rozsiane aktywności, zapewniając odpowiednie zaplecze naukowe z dobrym wyposażeniem i specjalistycznymi pracowniami oraz wspaniałymi nauczycielami. Dziękuję GCE i przedsiębiorcom. Dzięki ich zaangażowaniu 350 młodocianych pracowników łączy zdobywanie wiedzy szkolnej z nauką zawodu – mówił podczas uroczystości prezydent Gliwic Adam Neumann, który wręczył dyrektor GCE, Bogumile Kluszczyńskiej, list gratulacyjny oraz pamiątkową grafikę z gliwicką Radiostacją, a następnie wpisał się do księgi pamiątkowej.
W uroczystości 75-lecia szkoły wzięli udział byli dyrektorzy placówki, nauczyciele (również emerytowani), uczniowie i rodzice, przedstawiciele samorządu – prezydent Gliwic Adam Neumann, jego zastępczyni Ewa Weber, przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak, jego zastępczyni i radna Krystyna Sowa, senator Zygmunt Frankiewicz, dyrektor Delegatury Gliwickiej Kuratorium Oświaty Wojciech Zając oraz przedstawiciele Politechniki Śląskiej, służb mundurowych i związków zawodowych.
– Jubileusz 75-lecia to ważne wydarzenie, które skłania nas do spojrzenia wstecz. Codzienny trud działalności dydaktycznej i wychowawczej pozwala zdać uczniom nie tylko egzamin z poszczególnych przedmiotów, ale przede wszystkim ten najtrudniejszy – egzamin z życia. W GCE stawiamy na dobro ucznia. Wkładamy trud, by młody człowiek opuszczając mury szkoły był ukształtowany, wykształcony, wyposażony w wiedzę, ale miał też wpojone normy etyczne. Staramy się pielęgnować tradycję naszej szkoły i korzystać z mądrości ludzi, którzy ją stworzyli. Dziękuję poprzednim dyrektorom za pracę, jaką włożyli w kształtowanie naszej szkoły. Dzięki trudowi pokoleń GCE jest szkołą niezwykłą, z bardzo wysokim poziomem nauczania i osiągnięciami – mówiła witając gości Bogumiła Kluszczyńska, dyrektor GCE.
– Dorobek GCE jest imponujący. Przez lata placówka bardzo się zmieniła, powstawały nowe pracownie, poszerzał się zakres działalności. To bardzo dobrze świadczy o szkole. Wkład Państwa pracy w przyciąganie do miasta inwestorów jest nie do przecenienia – mówił były wieloletni prezydent Gliwic, senator Zygmunt Frankiewicz. – Przez 75 lat GCE mocno wpisało się w strukturę nie tylko Zatorza, ale całego miasta. Życzę szkole, nauczycielom i uczniom wielu sukcesów – dodał przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak.
Podczas uroczystości posadzono też pamiątkowe drzewo. Po części oficjalnej przyszedł czas na podróż w czasie – w nowoczesnym laboratorium chemicznym przygotowano pokazy chemiczne, a także ścieżkę sentymentalną z archiwalnymi zdjęciami i zabytkowymi aparatami chemicznymi. Chętnie odwiedzany był kącik naukowców, w którym zasiadła patronka GCE Maria Skłodowska-Curie, jej mąż Piotr Curie, Albert Einstein oraz Henri Becquerel, Max Planck, Niels Bohr i Wilhelm Roentgen.
Początki GCE sięgają 1948 r. Obecnie pod sztandarem placówki działa Technikum nr 2, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego z SP nr 50 dla dorosłych oraz XII LO dla dorosłych, a także Szkoła Policealna dla dorosłych nr 2 i Branżowa Szkoła II Stopnia nr 1. Organizowane są też kursy zawodowe. Placówka dysponuje m.in. nowoczesnym laboratorium chemicznym, halą nowych technologii, laboratorium obróbki skrawaniem CNC, pracownią spawalnictwa MAG/TIG, elektryczną, pneumatyczną, mechatroniczną, metrologii warsztatowej oraz pracownią pomiarową i programowania sterowników PLC. Do dyspozycji uczniów są też pracownie fryzjerskie oraz pracownie obróbki mechanicznej, ręcznej i plastycznej.
Urząd Miasta Gliwice