Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Goczałkowice-Zdrój: W uzdrowisku otwarto inhalatorium. To miejsce, gdzie można odpocząć i zadbać o zdrowie
Wszyscy odwiedzający Goczałkowice-Zdrój od teraz mogą skorzystać z dobroczynnego działania solanki. Na terenie goczałkowickiego uzdrowiska zostało otwarte inhalatorium. To miejsce, które będzie służyć mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, turystom i kuracjuszom – dorosłym i dzieciom.
W ostatni piątek sierpnia oficjalnie otwarto inhalatorium. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. senator Agnieszka Gorgoń-Komor, członek Zarządu Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz, starosta pszczyńska Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz wójt gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha.
Goczałkowickie inhalatorium jest pierwszym obiektem w Polsce, które działa na zasadzie hybrydowej – oprócz klasycznej tężni solankowej działającej w oparciu o zasadę rozbryzgu kropel solanki o gałązki tarniny, zastosowano generatory aerozolu solankowego, które wspomagają funkcjonowanie klasycznej tężni.
To rozwiązanie daje możliwość wykorzystania obiektu do pracy całorocznej.
– Zdecydowaliśmy się na przedsięwzięcie, które jest inwestycją hybrydową łączącą tradycyjną tężnię z inhalatorium. Nasza mgła solankowa będzie wytwarzana w sposób innowacyjny z ultradźwiękowego generatora pary, gdzie otrzymane cząstki dają możliwość przenikania do wszystkich struktur układu oddechowego – mówił Jarosław Wieszołek, prezes goczałkowickiego uzdrowiska.
Nowo powstała tężnia hybrydowa z dyfuzorem aerozolu solankowego zaopatrywana jest w solankę ze złoża Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, która posiada certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Przy obiekcie powstaje również eko-zakątek m.in. ze ścieżkami ekologicznymi, domkami dla jeży i hotelami dla owadów oraz budkami lęgowymi dla owadów, ptaków i nietoperzy.
Inhalatorium, które znajduje się na terenie goczałkowickiego uzdrowiska pomiędzy ul. Borowinową a budynkiem jadalni będzie dostępne nieodpłatnie przez siedem dni w tygodniu. Tężnia czynna będzie codziennie w godzinach od 10.30 do 19.00. Seanse inhalacyjne odbywać się będą w godzinach – 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 i 17.00.
Projekt wart ponad 2,4 mln zł został zrealizowany dzięki głosom mieszkańców województwa śląskiego, którzy w 2021 roku zadecydowali, iż fundusze w ramach puli EKO Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego chcieliby przeznaczyć na stworzenie miejsca, gdzie można będzie odpocząć, a jednocześnie zadbać o własne zdrowie.
– W Budżecie Obywatelskim jak w soczewce odbija się społeczeństwo obywatelskie i demokracja. Tutaj widać, jak ludzie czują potrzeby i dzięki temu mogą powstawać potrzebne miejsca, które w przypadku uzdrowiska będzie służyć kuracjuszom, mieszkańcom i turystom odwiedzającym powiat pszczyński – mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Starostwo Powiatowe w Pszczynie