Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Potrzebne pieniądze na pomoc uratowanym z rzeźni koniom
Klub Gaja opiekujący się końmi uratowanymi przed śmiercią w rzeźni zbiera fundusze na zabiegi kowalskie dla Pegaza i White Lady. Kopyta mają bowiem znaczenie, jak brzmi stare przysłowie: Bez kopyt nie ma konia.
Pegaz to pierwszy koń uratowany przed śmiercią w rzeźni przez Klub Gaja. Pod opieką fundacji jest od 2000 roku. Pegaz i jego towarzyszka White Lady przeżyli wiele historii wesołych i smutniejszych. Klub podkreśla, że stanowią symbol wolności i zmiany. Przypominają, co jest ważne i dlaczego Gaja podjęła działania na rzecz ochrony zwierząt.
Kopyto to jedna z ważniejszych części anatomicznych ciała konia, na którą człowiek ma bezpośredni wpływ, ponieważ można je poddawać zabiegom pielęgnacyjnym dość często – co około cztery tygodnie. Jest to bardzo ważny element dla biomechaniki ruchu i dla całego końskiego organizmu i zdrowia ogólnego, a także samopoczucia.
Niestety kopyta często wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalistycznego podejścia oraz leczenia. Choroby, na jakie najczęściej cierpią konie w tej przestrzeni, to dysfunkcja linii białej, ochwat, degeneracja strzałki gąbczastej i inne. Struganie kopyt jest konieczne, czasami konieczne jest także podkucie kopyta.
Klub Gaja od początku działalności przykłada wielką wagę do praw i dobrostanu zwierząt oraz ich ochrony. W 1997 roku doprowadził do ustanowienia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt, a zawarty w niej zapis potwierdza, że zwierzę nie jest rzeczą. Dla upamiętnienia tego faktu Gaja ustanowiła 22 maja Dzień Praw Zwierząt. Jest pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt, głównie koni. Dzięki ogólnopolskiej akcji Zwierzę nie jest rzeczą, którą rozpoczęła przed 1999 r., poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Problem stał się tematem publicznych debat i teraz wiele organizacji nim się zajmuje.
Klub uratował 60 koni, niektóre hodowane były na mięso i miały trafić do rzeźni. Nadal potrzebują pomocy. Wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu na wiek, stan zdrowia, urazy fizyczne i psychiczne. Fundacja co jakiś czas prosi o pomoc – jest organizacją pożytku publicznego, konie ratuje tylko dzięki hojności darczyńców. Liczy się każda wpłata.
Link do zbiórki: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/kopyta-bez-ktorych-nie-ma-konia.
Klub Gaja/Urząd Miasta Bielsko-Biała