Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
5 najlepszych biografii walczy o „Juliusza”
Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wybrała 5 spośród 40 biografii zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu.
Uznanie Kapituły – obradującej w składzie: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący), Jan Baron (sekretarz) – zdobyły książki:
- Karolina Dzimira-Zarzycka, Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
- Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.
- Krzysztof Siwczyk, Sygnał w zenicie, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022.
- Rusłan Szoszyn, Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.
- Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
– „Juliusz” już cieszy się ogólnopolską renomą nagrody wybitnej, szanowanej zarówno przez środowisko literackie, jak Czytelników i Czytelniczki – podkreśla Aleksandra Klich dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. – Wybrane w tym roku przez jurorów książki-finalistki potwierdzają, że opinia ta jest w pełni zasłużona. „Juliusz” pokazuje nowe trendy w biografii, wyznacza kierunki, pokazuje jak różna może być biografia, i formalnie, i tematycznie. W rybnickiej bibliotece rośnie zbiór biografii. Nadesłane w tym roku cieszą się wielką popularnością wśród naszych Czytelniczek i Czytelników. Rybnik kocha czytać biografie – przekonuje A. Klich.
Zwycięzcę, który otrzyma 50 tys. zł nagrody i okolicznościową statuetkę, poznamy 21 października, podczas uroczystej gali, której będzie towarzyszył koncert Katarzyny Groniec.
Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Ogólnopolska nagroda na najlepszą biografię powstała w Rybniku na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce czyli Rybnickich Dni Literatury. Nagroda po 7 edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa są ważne.
Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:
- 2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
- 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
- 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
- 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
- 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
- 2021 – Marta Grzywacz „Nasza pani z Ravensbrück”
- 2022 – Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”
Więcej o konkursie na stronie: https://www.nagrodajuliusz.pl/
Każdego roku nagrodzie towarzyszą dodatkowe przedsięwzięcia promujące czytelnictwo – spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, od 2020 r. wspólnie z Wysokimi Obcasami organizowany jest konkurs na Herstorię, w zeszłym roku za sprawą gry terenowej mogliśmy poznać biografię patrona nagrody – Juliusza Rogera.
W tym roku konkursowi dodatkowo będzie towarzyszył Tydzień z „Juliuszem” czyli warsztaty pisania, spektakle i koncerty. Oprócz spotkań z autorkami i autorami nominowanych książek, zapraszamy w październiku m.in. na spotkania z Katarzyną Kubisiowską, autorką bestsellerowej biografii Kory oraz warsztaty kreatywnego pisania z Martą Grzywacz – laureatką „Juliusza” oraz Dariuszem Kortko – autorem m.in. biografii Macieja Berbeki, czy Jerzego Kukuczki.
UM Rybnik