Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: Noc muzeów 2023 już wkrótce
Wśród licznych wydarzeń, jakie czekają na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów, 13 maja, są atrakcje przygotowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Placówka, znana z upamiętniania dziewięciu górników zastrzelonych przez ZOMO w kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r., zaprasza nie tylko do darmowego zwiedzania swojej nowoczesnej, multimedialnej wystawy historycznej, ale także zapowiada kilka niecodziennych wydarzeń. Będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających eksponaty i… miejsca na terenie kopalni „Wujek”. Drzwi ŚCWiS będą otwarte dla gości od godziny 15.00 do 22.00.
Atrakcją będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, spacer po terenie kopalni z przewodnikiem, którym będzie świadek historii – uczestnik strajku w 1981 r. Oprowadzi on po miejscach związanych z tamtymi przełomowymi wydarzeniami.
Na samej wystawie, opowiadającej o walce Polaków o wolność od końca II wojny światowej po rok 1989, będzie można zobaczyć najnowsze eksponaty – guziki katyńskie, pochodzące z mundurów policjantów ekshumowanych w Miednoje, a także nigdy dotąd nie pokazywaną tarczę ZOMO, która od dnia pacyfikacji po dziś dzień przeleżała ukryta na terenie kopalni. Do ŚCWiS została przekazana przez górników dosłownie w ostatnich dniach.
W klimat lat 80. ubiegłego stulecia przeniosą gości wydarzenia towarzyszące. Zarówno młodzież, jak i dorośli poczują się jak w podziemnej drukarni za sprawą warsztatów artystycznych, na których będą mogli spróbować sił m. in. w sztuce linorytu i drukowania. Będzie też okazja poćwiczyć techniki medalierskie, wykonując medal upamiętniający historyczne wydarzenia w KWK „Wujek”.
Na pasjonatów gier planszowych będzie czekał Pokój Gier, a w nim gry historyczne. Ale nawet dla tych, którzy nie będą chcieli zagrać, będzie przygotowana szczególna atrakcja – figurkowa rekonstrukcja bitwy pod Konotopem w 1659 r., w której armia polsko-kozacka pokonała Moskwę.
Krótką lekcją historii będzie widowisko multimedialne, prezentowane po zmroku, o godz. 21.00, na jednej ze ścian Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Będzie to krótka opowieść przypominająca klimat lat 80., wprowadzenie stanu wojennego, strajk w kopalni „Wujek” i jego pacyfikację.
W pamięci uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w ŚCWiS niewątpliwie na długo pozostanie niecodzienne wydarzenie, jakim będzie, o godz. 21.15, przedstawienie „Teatru domowego stanu wojennego”. Widzów przeniesie ono w klimat podziemnych spektakli, wystawianych w latach 80. na nielegalnych spotkaniach w prywatnych mieszkaniach. Scenariusz powstał w czasie stanu wojennego, a kanwą stały się zapiski rodzin górników pozostawiane po pacyfikacji „Wujka” pod kopalnianym krzyżem. Sztukę, która wtedy była prezentowana w podziemiu, teraz przypomną aktorzy Kawiarenki Literackiej, czyli uczniowie i absolwenci Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcące LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Jak przystało na instytucję wywodzącą się z funkcjonującej przed laty Izby Pamięci Kopalni „Wujek”, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności nie zabraknie też elementu edukacji górniczej. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie tam można zobaczyć z bliska i poznać szczegóły galowego górniczego munduru, dowiadując się na przykład, jakie są oznaczenia górnicze, co to jest czako, czy skąd wziął się na nim pióropusz.
Choć Noc Muzeów w ŚCWiS potrwa 7 godzin, to jednak na niektórych wydarzeniach liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Informacje o programie Nocy Muzeów i zapisach są dostępne na stronie www.scwis.pl.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności