Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Gliwice w trosce o pieszych
Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z priorytetów miasta, dlatego sukcesywnie realizowane są inwestycje na rzecz użytkowników dróg, uspokojenia ruchu samochodowego i zapewnienia komfortu pieszym. Właśnie z myślą o bezpieczeństwie pieszych powstanie w tym roku m.in. 10 kolejnych wyniesionych przejść przez jezdnię, zostanie też przeprowadzony audyt 288 przejść dla pieszych na terenie Gliwic.
Zakres zadań poprawiających bezpieczeństwo na gliwickich drogach jest duży – to m.in. systematyczna przebudowa ulic i skrzyżowań, budowa rond, montaż sygnalizacji świetlnych, wprowadzanie lepszej organizacji ruchu, monitoring, budowa wysepek i wyniesionych skrzyżowań. Wymieniane są też źródła światła na bardziej ekologiczne i lepiej dostosowane do warunków na drogach.
Wyniesione przejścia dla pieszych
W tym roku powstanie 10 wyniesionych przejść dla pieszych. Trzy zaplanowano na ul. Okrzei i po jednym na ul. Dubois, Elsnera, Orląt Śląskich, Sienkiewicza, Królowej Bony, Gierymskiego i Beskidzkiej. Lokalizacje zostały starannie dobrane – przejścia będą w miejscach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, m.in. w pobliżu kościoła, szkół i przedszkoli, parku, Palmiarni, punktów usługowych i handlowych, biur i urzędów oraz restauracji.
Jak podkreśla realizujący to przedsięwzięcie Zarząd Dróg Miejskich, wyniesione przejścia mają powstrzymywać kierowców przed wjeżdżaniem z impetem na pasy. Podobne rozwiązania zostały zastosowane np. w Sośnicy (u zbiegu ulic Pogodnej i Przyszłości), a także w Szobiszowicach (na skrzyżowaniu ulic Michałowskiego i Lublinieckiej). Okazały się skuteczne – kierujący zdecydowanie zwalniają przed wyniesieniem, nie chcąc uszkodzić podwozia samochodu.
Na realizację projektu „Bezpieczny pieszy w Gliwicach” miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, w wysokości ponad 452 tys. zł (całkowita wartości inwestycji to ponad 532 tys. zł). Poza stworzeniem wyniesionych skrzyżowań, w ramach projektu zaplanowano też: zakup edukacyjnego sprzętu mobilnego dla uczniów gliwickich szkół. Uczniowie będą mieli do dyspozycji mobilne miasteczko drogowe, symulator zdarzeń i przejść dla pieszych oraz trenażer czasu reakcji, które straż miejska będzie wykorzystywać do działań edukacyjnych w szkołach oraz na imprezach kulturalno-rozrywkowych dla mieszkańców.
Więcej światła na pasy
Na zlecenia miasta firma Eco Energy Poland przeprowadzi audyt oświetlenia na 288 przejściach dla pieszych zlokalizowanych na terenie Gliwic. Celem audytu jest ocena jego efektywności, dobór odpowiedniego oświetlenia oraz przedstawienie problemów i rekomendacji mających poprawić obecny stan. Wyniki audytu będą znane do końca października. Później określone zostaną działania, które należy podjąć, aby poprawić widoczność pieszych podczas zbliżania się do pasów i przechodzenia przez ulice. Audyt będzie kosztował niemal 144 tys. zł i zostanie sfinansowany z budżetu miasta.
Warto też wiedzieć, że w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego doświetlone zostaną 3 przejścia dla pieszych na ul. Daszyńskiego.
UM Gliwice