Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
AgriWatch – jak unijne pieniądze (nie) budują Europejskiego Zielonego Ładu
Na co naprawdę wydajemy unijne środki? Fundusze, które powinny wspierać zieloną, sprawiedliwą transformację, wspierać działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a co za tym idzie – ratowanie planety?
Wspólna Polityka Rolna to największa część europejskich środków, które mają zapewniać dostęp do zdrowej, zrównoważonej żywności, wspierać rozwój obszarów wiejskich, budować nowoczesne, odpowiedzialne klimatycznie i środowiskowo rolnictwo w Unii. Jednak w 60. rocznicę ustanowienia Wspólnej Polityki Rolnej w 2022 r. organizacje pozarządowe i środowisko naukowe mocno krytykowały sposób finansowania przez UE – wywierający negatywny wpływ na środowisko, przyczyniające się do kryzysu klimatycznego i wpływające negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego Green REV Institute, wegański, zielony think tank prowadzi działania strażnicze w ramach programu AgriWatch – polegające na monitorowaniu i sprawdzaniu na co faktycznie będą wydawane środki z kieszeni unijnych podatników i podatniczek.
“Mówimy ‘sprawdzam’ unijnym obietnicom w zakresie strategii Od pola do stołu i Europejskiego Zielonego Ładu” mówi Bartłomiej Gawrecki, koordynator rzecznictwa w Green REV Institute. “Wnioski o udostępnienie informacji publicznej, monitoring konkursów i konkretne pytania dotyczące tego, czy unijna pomoc wspiera zanieczyszczających, to jest sektor hodowlany, przemysł mięsny, mleczarski, jajczarski oraz fermy przemysłowe – to nasza codzienna, bieżąca działalność watchdoga klimatycznego” – dodaje Anna Spurek, COO Green REV Institute.
“Otrzymaliśmy już pierwsze odpowiedzi dotyczące funduszy, które wsparły produkcję paszy dla zwierząt tzw. hodowlanych oraz upraw roślin paszowych w latach 2014-2020, czyli w poprzednim okresie programowania unijnego budżetu” mówi Gawrecki i wylicza dane z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
“W ramach poddziałania 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” PROW 2014-2020 wspierany jest sektor objęty kodem PKD 10.91.z, tj. Produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich. Liczba umów o objęcie wsparciem, zawartych z podmiotami działającymi w tym sektorze wyniosła 109, na kwotę 381 606 508,00 zł, w tym w odniesieniu do województw: dolnośląskiego: 2 szt. na kwotę 1 476 940,00 oraz wielkopolskiego: 17 szt. na kwotę 79 760 572,50 zł.”
“Prawie CZTERYSTA MILIONÓW EURO – przeznaczone na samą produkcję pasz, bo na temat dopłat do upraw do roślin paszowych nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi niestety wyraźnie napisało, że “rolnik nie wskazuje ani przyczyn, ani celu uprawy danej rośliny. Dlatego nie możemy udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, gdyż nie posiadamy stosownych informacji.” dodaje A. Spurek.
Green REV Institute