Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„O nadziei w mrocznym świecie”. Klub Myśli Ekologicznej zaprasza na seans
Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Millennium Docs Against Gravity zapraszają na „Spotkania z eko-filmem” 21 marca 2023, godz. 17.30. Kinoteatr Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24
Temat: „O nadziei w mrocznym świecie”
Zapraszamy na projekcję filmu „Skąd przybywamy”
(reż. Marc Bauder, Niemcy, 2021, 114 min.)
„Byliśmy tymi, którzy wiedzieli, ale nie rozumieli. Świetnie poinformowani, ale niepotrafiący analizować. Przepełnieni wiedzą, ale bez doświadczenia. Kontynuujemy parcie do przodu, nie potrafiąc się sami zatrzymać.” – to słowa Rogera Willemsena. Co pomyślą o nas przyszłe pokolenia? Czy będą patrzeć na nas z rozpaczą, jak przewiduje Willemsen? Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota. Inspirujące spojrzenie na nasz świat daje nadzieję. To, kim jesteśmy, nadal zależy od nas, jeśli tylko zrozumiemy, że jesteśmy połączeni ze wszystkim i wszystkimi, zaakceptujemy ideę wspólnotowości i znaczenie słowa „My”.
Spotkanie prowadzą: dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda) oraz Barbara Wojtaszek (polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, Prezeska zarządu Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, wcześnie Prezeska zarządu Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru w Warszawie).
UWAGA: Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina (http://rialto.katowice.pl/) lub odebranych w kasie Rialta.
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.
Klub Myśli Ekologicznej