Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Green Advocacy Academy. Zielone rzecznictwo potrzebuje młodych
Bądź zmianą
Kornelia Drabarek, licealistka, aktywistka.
“Od najmłodszych lat miałam poczucie, że w społeczeństwie – w ludziach drzemie siła sprawcza do zmiany sytuacji na świecie, co przełożyło się na moje zaangażowanie aktywistyczne. W świetle kryzysów z którymi w ostatnich latach jako obywatele świata musieliśmy się zmierzyć, bardzo ważne jest aby się nie poddawać i działać na rzecz poprawy sytuacji, poprzez współuczestnictwo we wszystkich inicjatywach, których celem jest czynienie dobra. Kluczem do zmian jest interdyscyplinarne spojrzenia na rozwiązania współczesnych problemów. Dlatego między innymi w kwestii “zielonego rzecznictwa” tak ważne jest dostrzeżenie, że kryzys klimatyczny będzie i już ma wpływ na przestrzeganie i zapewnianie praw człowieka i zwierząt. Cierpienia już doświadczają i doświadczą wszystkie organizmy żyjące na ziemi. “
Green REV Institute rozpoczyna projekt Green Advocacy Academy. Dlaczego zielony think tank decyduje się na program edukacyjny dla młodych osób?
Wojna, cyberprzemoc, kryzys gospodarczy, kryzys klimatyczny. “Obyś żył w ciekawych czasach” stało się rzeczywistością. W tych ciekawych czasach potrzebujemy pospolitego ruszenia wszystkich filarów dla budowania inkluzywnego, klimatycznie i społecznie odpowiedzialnego państwa i organizacji międzynarodowych. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny skierował uwagę na osoby młode i ich rolę w debacie publicznej. Protesty na ulicach pokazały, że młode osoby aktywistyczne patrzą długookresowo, nie boją się walczyć o swoją przyszłość i bezkompromisowo żądać zmian. Ale lata pandemii, wzrastającego populizmu, polaryzacji, niepokoju gospodarczego i niepewności zostawiły na wszystkich pokoleniach mocny ślad i nie były bez konsekwencji dla mobilizacji ruchów. Raport “Ziemianie atakują 2022” [1] wyraźnie wskazał, że osoby w wieku 18-24 lat dwukrotnie częściej niż inne grupy wiekowe mówią, że już za późno na ratowanie planety. Według badania “Demokratyczny paradoks w praktyce: doświadczenia młodych aktywistów i aktywistek”[2] : “Rozczarowanie partiami politycznymi i światem polityki nie jest nowym wnioskiem, ale przeprowadzone w projekcie rozmowy pokazują złożoność relacji młodych z polityką: obserwujemy zmęczenie polityką (czasami nawet świadome wycofanie się z niej) i jednoczesne poczucie, że to właśnie za jej pośrednictwem można dokonywać realnych zmian.” Rozczarowanie polityką, polaryzacja, brak poczucia sprawczości pokazują, że zadaniem instytucji, organizacji pozarządowych powinno być opracowanie strategii na rzecz wspierania młodych osób i budowanie długoterminowych działań włączających, mentoringowych, edukacyjnych, które odpowiedzą na wyzwania “ciekawych” czasów.
Sophie Peck, studentka oceanografii. “Od dziecka czułam ogromną wrażliwość i uznanie dla świata przyrody, które z czasem przerodziło się w chęć jej ochrony i troskę o wpływ, jaką ma na nią działalność człowieka. Mówiąc o zielonym rzecznictwie, mam na myśli ideę promowania zachowań i polityk odpowiedzialnych za środowisko, które stawiają na pierwszym miejscu „zdrowie” planety i jej mieszkańców. W moim odczuciu, obejmuje to takie obszary jak redukcja emisji dwutlenku węgla, ochrona bioróżnorodności, promowanie zrównoważonego rolnictwa i popieranie polityki promującej odnawialne źródła energii.
Gdybym mogła dokonać jednej zmiany na świecie, która poprawiłaby funkcjonowanie systemu, obejmowałaby ona popieranie polityki zachęcającej do rozwijania technologii odnawialnych źródeł energii, jak również inwestowanie w badania i rozwój w celu poprawy wydajności i opłacalności takich technologii. W przyszłości chciałabym zajmować się promowaniem polityk, które prowadzą do lepszego zarządzania odpadami (szczególnie plastiku morskiego) i badaniem innowacyjnych sposobów wykorzystania potencjału energetycznego zasobów naturalnych, a z tej dziedziny szczególnie interesuje mnie pozyskiwanie energii ze źródeł morskich (m.in. kominów hydrotermalnych). Moje zainteresowanie zielonym rzecznictwem wynika z chęci promowania bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich. Wykorzystując swoje doświadczenie, a także ciągle pogłębiając swoją wiedzę – w tym przypadku, na czym polega zielone rzecznictwo, dzięki programowi Green Advocacy Academy, chciałabym dołożyć moją cegiełkę do zmiany świata na lepsze.”
Green Advocacy Academy
Od początku działania Green REV Institute konsekwentnie włączał młode osoby do działań systemowych – rzecznictwa i działań strażniczych. Koordynacja kampanii na poziomie unijnych, wysłuchania publiczne, stanowiska, budowanie strategii w 7 międzynarodowych koalicjach[3] oraz budowa pierwszej rzeczniczej koalicji Future Food 4 Climate[4] były wdrażane i implementowane przy wsparciu zarządu REV przez osoby w wieku 18-26 lat. Green Advocacy Academy jest kolejnym krokiem. Anna Spurek, COO Green REV Institute: “Każdy i każda z nas potrzebuje szczepionki wiedzy i kompetencji. Zielone rzecznictwo jest pracochłonne, wymaga znajomości procesów decyzyjnych, budowania długotrwałych relacji międzynarodowych, często działania pod presją czasu. Transformacja systemu żywności nie jest obecna w debacie publicznej. Ostatnia sytuacja[5] związana z udziałem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sieci samorządów C40 Cities i strategią C40 dot. zachowań konsumenckich w czasie kryzysu klimatycznego, pokazują, że jesteśmy na początku jakiejkolwiek debaty o naprawie systemu żywności. Fakt, że jest bardzo niska świadomość społeczna dot. wpływu produkcji mięsa, nabiału, jaj na klimat pozwala różnym decydentom i ruchom na polaryzację sprawy talerza.” Morgan Janowicz, koordynatorka ds. partnerstwa REV: “ Green Advocacy Academy 2023 jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +. Projekt opracowałyśmy z partnerem z Finlandii Opintokeskus Visio[6]. Przeprowadziłyśmy dużo dyskusji jak uczyć i pokazywać czym jest Europejski Zielony Ład, jakie znaczenie ma strategia Od pola do stołu, dlaczego musimy pokazywać, że to co jemy nie jest naszą prywatną sprawą a ma wpływ na miliardy osób i zwierząt na całym świecie. Food System i Rzecznictwo to dwa filary projektu. Najważniejsze, żeby uwrażliwiać osoby na to, jaki wpływ na planetę i nas ma rolnictwo i system żywności i jednocześnie pokazywać, jak poprzez działania systemowe jako młodzi rzecznicy i rzeczniczki możemy kształtować unijną legislację i działania lokalne.”
Laura Wyszomirska, maturzystka, współzałożycielka Fundacji Earth Day Everyday
“Gdy zaczęłam interesować się ochroną środowiska – czytać rozprawy naukowe, artykuły i książki dotyczące aspektów ekologicznych, przeraziłam się tym, że kryzys klimatyczny stał się rzeczywistością i że nie jesteśmy w stanie odwrócić zmian, które już zaszły. I choć to nie jedyny problem, z którym świat musi się zmierzyć, w różnych częściach świata łamane są prawa człowieka, brakuje wody, ludzie umierają z głodu, to patrzenie na wszystkie te wyzwania przez pryzmat tego, że jako jednostka i tak nic nie zmienimy, jest błędne. Potrzebujemy ludzi odważnych, którzy nie boją się stanąć w obronie tego, na czym im zależy i którzy są żądni zmian systemowych. Rzecznictwo jest dla mnie właśnie tą siłą sprawczą, która drzemie w społeczeństwie, dlatego tak ważne jest, aby mówić głośno o niewygodnych i przerażających sprawach, stawać w obronie tych, którzy nie mogą, bo kryzys klimatyczny bez naszej pomocy będzie tylko postępował, ciągnąc za sobą życia ludzi i zwierząt. Gdybym mogła wprowadzić na świecie jedną zmianę w funkcjonowaniu systemu, dałabym młodym osobom większy wpływ na zmiany systemowe i politykę klimatyczną, ponieważ są rosnące tendencje co do zaangażowania młodzieży w sprawy klimatyczne i dużo młodych osób uczciwie walczy o tę zieloną transformację. Dlatego też biorę udział w Green Advocacy Academy – mam nadzieję dowiedzieć się więcej zarówno o transformacji żywnościowej i rzecznictwie, o tym jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na szczeblach Unii Europejskiej oraz poznać osoby decyzyjne.”
Kim są uczestnicy i uczestniczki projektu?
Początkowo zakładałyśmy, że w projekcie weźmie udział około 15 osób z Polski i 15 z Finlandii, w wieku 14 – 24 lat. Jednak zainteresowanie było dużo większe i dzisiaj Green Advocacy Academy to aż 35 osoby z Polski. “Dopiero zaczynamy, ale już wiemy, że dzięki naszemu doświadczeniu i sieci kontaktów z organizacjami rzeczniczymi z całego świata możemy budować świetne programy warsztatów, spotkań i debat. W czasie drugiego spotkania osoby uczestniczące spotkają się z Sylwią Kowalską (Foodsharing Toruń), profesorem Piotrem Skubałą (Śląski Ruch Klimatyczny, Klub Myśli Ekologicznej) oraz Karoliną Skowron – Baka (Akcja Demokracja). Zależy nam na tym, żeby zapewnić osobom uczestniczącym najlepszych ekspertów i ekspertki. Osoby, które pokażą jak zmieniają świat, jak wiele można robić w różnych miejscach: nauce, organizacjach pozarządowych, polityce.“ mówi M. Janowicz. “W kolejnych spotkaniach advocates spotkają Posłów i Posłanki do PE, liderów i liderki największych globalnych NGO, politycznych doradców na poziomie unijnym.” dodaje A. Spurek.
Green Advocacy Academy 2023 to 7 spotkań debatowo-warsztatowych online oraz spotkania z politykami i organizacjami w Brukseli. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Partnerem projektu jest Opintokeskus Visio z Finlandii.
[1]https://ziemianieatakuja.pl/raport-2022/
[2] https://www.batory.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/demokratyczny.paradoks.w.praktyce.pdf
[3] Green REV Institute należy do TAPP Coalition , World Federation for Animals, Eurogroup for Animals, European Vegetarian Union, Aquatic Animal Alliance, 50by40, Plant Network Europe, jest organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ (UNEP), organizacją w ramach EU Platform on Animal Welfare
[4] Powstała w grudniu 2021 r. Future Food 4 Climate zszerza 78 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Polski i Ukrainy, www.futurefood4climate.eu