Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Nowa przestrzeń, nowe możliwości. Urban Lab powstaje w Raciborzu
Czy urząd miasta musi funkcjonować w budynku urzędu? Czy o mieście, jego problemach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju można rozmawiać w przyjaznej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni wolnej od biurek, przy stoliku, muzyce i dobrej kawie? Okazuje się, że tak. Urzędnicy mogą być równorzędnymi partnerami dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców… Pracować do wieczora, pomagać i inspirować a przede wszystkim aktywnie słuchać! A potem tworzyć wspólne projekty.
Koncepcja urban labu powstała w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) jako odpowiedź na brak w polskich miastach instrumentu wspierającego współpracę pomiędzy różnymi grupami interesariuszy miejskich, w tym przede wszystkim na linii urząd miasta – mieszkańcy.
Opracowany model został oparty o koncepcję poczwórnej helisy (Quadruple Helix – QH), która opisuje schemat współpracy innowacyjnej, w którym użytkownicy (mieszkańcy), przedstawiciele biznesu (sektor prywatny), uniwersytety (instytucje naukowe) i władze (sektor publiczny) współpracują w celu wytwarzania innowacji w postaci nowej wiedzy, technologii, produktów i usług oraz rozwiązań organizacyjnych.
Utworzenie urban labu w Raciborzu to proces kilkuetapowy:
Etap pierwszy to prace koncepcyjne podczas warsztatów, które przybliżą pojęcie urban lab i pomogą opracować założenia i ramy organizacyjne, a także pomogą ocenić potrzeby miejskie pod kątem powstania miejskiego urban labu.
Warsztaty prowadzi dr Bartosz Piziak – Kierownik Laboratorium Innowacji Miejskich Urban Lab w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów
Etap drugi to wizyta studyjna do Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab w Rzeszowie, która odbyła się wczoraj. Jej celem było poznanie w praktyce rozwiązań jakie oferuje miejskie laboratorium. W wizycie udział wzięli pracownicy poszczególnych wydziałów urzędu i jednostek miejskich tj. Biblioteka, Visit Racibórz/Muzeum. Za organizację study tour odpowiedzialny był Bartosz Piziak z IRMiR.
Etap trzeci i ostatni, to tworzenie Miejskiego Laboratorium w Raciborzu, który zlokalizowany ma być na nowym dworcu PKP. Funkcjonować tam mają: inkubator przedsiębiorczości i rozwoju NGO, Urban Cafe, przestrzeń coworkingowa, platforma aktywności obywatelskiej.
O dalszym rozwoju idei Urban lab w naszym mieście będziemy informować na bieżąco.
UM Racibórz