Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Obchody 35-lecia Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu. Uroczystości na Zamku Piastowskim
W piątkowe popołudnie 2 grudnia 2022 r., w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się obchody 35-lecia Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu.
Uroczystość na raciborskim zamku odbyła się nieprzypadkowo. Tutaj bowiem w 1891 r. urodził się pierwszy raciborski olimpijczyk – książę raciborski Ernst zu Hohenlohe, który startował w V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1912 roku w Sztokholmie w Szwecji. W zawodach Sztokholmie reprezentował barwy Austrii w szermierce. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Raciborski – Grzegorz Swoboda. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Uroczystość odbyła się od powitania zaproszonych gości przez Marcina Handziuka – prezesa Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu, który jednocześnie w czasie swojego wystąpienia przedstawił dotychczasowych raciborskich olimpijczyków, którzy reprezentowali naszą małą ojczyznę w Igrzyskach Olimpijskich w latach 1912 – 2020. W wydarzeniu wzięli udział m. in. Ewa Gawęda – senator RP, Ewa Lewandowska – etatowy członek Zarządu Powiatu Raciborskiego, która w imieniu Starosty Raciborskiego – Grzegorza Swobody powitała licznie przybyłych na wydarzenie oraz dokonała uroczystego otwarcia, Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz – brązowa medalistka olimpijska z Atlanty (1996) w drużynie i uczestniczka igrzysk olimpijskich (2004, 2008), Grażyna Strózik – wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, Sławomir Janowski – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, Robert Myśliwy – kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu, Paweł Król – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz Ryszard Wolny – pięciokrotny olimpijczyk, złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 r. oraz Eugeniusz Kura – radny powiatowy.
W trakcie uroczystości wręczone zostały pamiątkowe medale upamiętniające 35-lecie Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu. Ponadto Polski Komitet Olimpijski przyznał Andrzejowi Żółtemu – srebrny medal „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” oraz Janowi Zaczykowi – brązowy medal „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Obydwa wyróżnienia wręczyła Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz z ramienia Polskiego Ruchu Olimpijskiego.
Została również otwarta wystawa pt. „Jedyny taki medal”, która opowiada historię zdobycia przez polską reprezentację złotego medalu na turnieju olimpijskim w piłce nożnej w Monachium w 1972 roku. Ekspozycja pokazuje drogę naszej reprezentacji na igrzyska, jak również sam turniej. Warto wspomnieć, iż bramkarzem reprezentacji Polski był wówczas raciborzanin Hubert Kostka, który otworzył wystawę, która została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Zamek Piastowski w Raciborzu