Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zielona rewolucja w rękach mieszkańców Katowic. Wspólna akcja Katowic i AMS
Od 15 do 30 listopada mieszkańcy Katowic i osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mogą decydować o lokalizacji i ostatecznym wyglądzie 22 ekologicznych, zielonych przystanków w mieście.
Wspólny projekt Miasta Katowice i AMS – lidera reklamy Out-of-Home w Polsce – „Zielony przystanek na wiosnę”, zakłada wybudowanie w mieście 22 wiat z zielonym dachem. Wiosną 2023 r. w każdej dzielnicy Katowic pojawi się zielony przystanek. O jego lokalizacji i akcentach kolorystycznych elementów wieńczących wiatę – zdecydują mieszkańcy, wypełniając ankietę dostępną na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani będą wybierać jedną z trzech lokalizacji w każdej dzielnicy oraz zdecydują o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte – zgodne z barwami miasta.
— Każdego roku podejmujemy szereg działań o charakterze proekologicznym, zdając sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy i przestrzeń, w której przebywamy wpływa na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i komfort życia. Jednak wspominając o ekologii, nie mam na myśli wyłącznie wieloletnich programów oraz wielomilionowych inwestycji na rzecz poprawy powietrza i środowiska naturalnego. To także działania w naszej bezpośredniej okolicy, które są równie ważne — mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. — Zachęcam katowiczan do wypełnienia ankiety, która jest dla nas narzędziem do zebrania opinii mieszkańców w zakresie lokalizacji i wyglądu zielonych przystanków — dodaje.
Sieć zielonych przystanków w Katowicach będzie miała znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje wodę deszczową, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni, a także zmniejsza zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i 7,2 kg CO2 rocznie.
— Jesteśmy wielokrotnie nagradzanym liderem ekologicznych rozwiązań i wprowadzamy je konsekwentnie w polskich miastach od 2018 r. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city — mówi Wojciech Zdanowicz, wiceprezes zarządu AMS. — Akcja “Zielony przystanek na wiosnę” w Katowicach to pierwsza realizacja, w której na tak dużą skalę odpowiadamy na potrzeby mieszkańców tego regionu, angażując ich bezpośrednio w projekt oraz oddając w ich ręce wybór lokalizacji i personalizacji wyglądu EKO wiat — dodaje.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat w specjalne kropki, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce, aby ograniczać kolizje i zapewniać bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.
System EKO wiat AMS w Polsce liczy aktualnie 59 lokalizacji w 6 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach. Ankieta do głosowania i więcej informacji na temat zielonych przystanków dostępne są na stronie: przystanekkatowice.ams.com.pl.
Urząd Miasta Katowice