Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Oszczędzanie energii nie musi być trudne
Wystarczy wprowadzić w życie kilka przydatnych rozwiązań i zmodyfikować nieco swoje przyzwyczajenia, aby obniżyć rachunki za energię oraz zmniejszyć obciążenia środowiska. Sprawdźcie, jakie rady ma dla was Ekodoradca Miasta Żory.
Wymień żarówki na energooszczędne. Zużywają one 5 razy mniej prądu niż standardowe. Oznacza to, że świetlówka o mocy 20 W może zastąpić zwykłą 100-watową żarówkę.
Sprawdzaj klasę energetyczną, czyli ilość prądu jaką urządzenie zużywa podczas pracy. Oznaczane są literami od A do G, oznaczając klasy od najwyższej do najniższej. Możesz wybrać również sprzęt wyposażony w tryb oszczędzania energii tzw. ECO – umożliwi to niski pobór prądu.
Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania. Pobór prądu w przypadku jednego urządzenia w tym trybie w skali roku może kosztować między 30 a 100 złotych. Dobrym pomysłem na cichego pożeracza energii są listwy z wyłącznikiem – warto zgrupować na nich kilka urządzeń .
Wyłączaj ładowarkę do telefonu, komputera czy odkurzacza, gdy nie jest podłączona do urządzenia.
Zużyjesz mniej gazu albo prądu w kuchni inwestując w dobre garnki, które lepiej przewodzą ciepło i pomogą Ci gotować szybciej. Najlepsze będą te ze stali szlachetnej z idealnie dopasowaną pokrywką. Pamiętaj, aby płomień podczas gotowania był skupiony na środku naczynia. Alternatywą będzie zakup kuchenki indukcyjnej, dzięki której skrócisz czas gotowania, dzięki ciepłu powstającemu wyłącznie w miejscu gdzie jest potrzebne.
Kontroluj pracę lodówki i zamrażarki. W ich przypadku możesz zminimalizować zużycie energii przez regularne rozmrażanie zamrażarki (warstwa lodu zwiększa pobór prądu) i ustawienie optymalnej dla funkcjonowania sprzętu temperatury. Jest to 7 stopni dla chłodziarki
i -18 dla zamrażarki.
Naczynia myj w zmywarce – pozwala ona oszczędzić nie tylko wodę i detergenty, ale też prąd. W porównaniu ze zmywaniem ręcznym nawet o połowę.
Wykonaj prace termomodernizacyjne. Nawet połowa ciepła ucieka przez dach, ściany oraz nieszczelne okna i drzwi. By temu zapobiec warto przeprowadzić prace termoizolacyjne uszczelniając okna i drzwi. Dodatkowym sposobem na zmniejszenie strat ciepła będzie termoizolacja ścian, dachu i stropodachu. W ten sposób koszty ogrzewania zmniejszą się nawet o 20%.
Przykręć termostat. Obniżenie temperatury w domu o 1 stopień pozwala zaoszczędzić 6% całej zużywanej energii. Możesz obniżyć temperaturę w pomieszczeniach gdzie przebywasz krótko np. sypialni czy kuchni. Wychodząc z domu na dłużej, zawsze zmniejszaj ogrzewanie lub
po prostu je wyłącz.
Wietrz pomieszczenia przez 2-3 minuty. Krótkie, ale częste wietrzenie pozwoli uzyskać Ci pożądany efekt bez wychładzania i ponownego dogrzewania pomieszczeń.
Korzystaj z odnawialnych źródeł energii. Zamontuj kolektory słoneczne, które bazują na naturalnym i darmowym źródle energii, czyli słońcu. Odebraną od niego energię transportują poprzez płyn solarny do zasobnika z wodą użytkową. Oznacza to niższe rachunki i korzyści dla środowiska, bo kolektory nie produkują zanieczyszczeń.
Produkuj własny prąd. Instalacja fotowoltaiczna pracuje przez cały rok. Urządzenia elektryczne w Twoim domu będą pobierać energię ze słońca, dzięki temu Twoje rachunki za prąd będą dużo niższe.
Z Ekodoradcą – Joanną Szerzyńską-Grabowską – można kontaktować się osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy Urzędu Miasta Żory – Rynek 9, pokój 305, tel. +48 32 43 48 145.
Stanowisko Ekodoradcy zostało stworzone w Urzędzie Miasta Żory w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.
Urząd Miasta Żory