Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zawsze dla rudzian. Michał Pierończyk kandydatem na prezydenta Rudy Śląskiej
Zawsze dla rudzian – to hasło wyborcze wybrał dla siebie kandydat na prezydenta miasta Ruda Śląska, Michał Pierończyk, który w piątek złożył prawie 6 tysięcy podpisów poparcia pod swoją kandydaturą w miejskiej komisji wyborczej.
16 sierpnia br. na Plantach w Wirku odbyła się konferencja prasowa kandydata na prezydenta miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka. Miejsce konferencji było nieprzypadkowe, gdyż to właśnie w tam przebiega Trakt Rudzki, zrealizowany dzięki środkom pozyskanym przez kandydata.
Podczas konferencji przedstawiono hasło wyborcze – „Zawsze dla rudzian” oraz program wyborczy.
– Zakładam kontynuowanie rozpoczętych zadań realizowanych na podstawie przyjętej przez radnych Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta do 2030, tak aby Ruda Śląska była miastem dzielnic, które nie dzielą; dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku.– zapowiedział Michał Pierończyk, kandydat na prezydenta miasta Ruda Śląska.
Program wyborczy to 4 filary, definiujące Rudę Śląską w czterech wymiarach – jako miasto inwestycji, miasto zieleni, miasto obywatelskie oraz miasto dziedzictwa.
Miasto inwestycji to reaktywowanie Rady Przedsiębiorczości, by jak najbardziej wzmocnić potencjał gospodarczy naszego miasta. Dokończenie realizacji Trasy NS na odcinku Kokota-Bielszowicka oraz nowy budynek pełniący funkcję szkolno-przedszkolną w Bielszowicach. Przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zagospodarowania terenów po kopalniach Pokój i Polska-Wirek, aby na mapie Rudy Śląskiej pojawiły się nowe mieszkania. Efektywne wykorzystanie energii odnawialnej.
Miasto zieleni to stworzenie w przestrzeni miejskiej enklaw, wypoczynku, relaksu, miejsc spotkań. Przygotowanie dokumentacji Zielonego Rynku w Nowym Bytomiu, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i w drodze społecznych konsultacji. Zakończenie rewitalizacji centrum Goduli – Placu Niepodległości. Stworzenie i wdrożenie katalogu dobrych praktyk miejskich w zakresie dbania o miejską infrastrukturę zieloną i błękitną, który stanie się elementem uwzględnianym przy tworzeniu dokumentacji inwestycyjnych, tak by zapobiec nie zawsze koniecznym wycinkom drzew i krzewów.
Miasto obywatelskie to skorygowanie zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. projektów miękkich w zakresie kultury i sportu. Wzmocnienie znaczenia organizacji pozarządowych. Stała i ścisła współpraca z Radą Pożytku Publicznego celem wypracowania zasad udzielania wsparcia organizacjom społecznym, zwłaszcza w zakresie sportu poprzez stworzenie Programu Aktywizacji Mieszkańców. Wprowadzenie dopłat do pobytu dziecka w żłobku prowadzonym przez podmioty niepubliczne. Usprawnienie systemu reagowania służb miejskich na problemy zgłaszane przez mieszkańców, wprowadzając nowe zadanie Budżet Małych Spraw.
Miasto dziedzictwa to kontynuacja i wzmocnienie edukacji regionalnej, możliwości prowadzenia lekcji języka śląskiego jako zajęć dodatkowych nie tylko w szkołach, np. z wykorzystaniem zasobów Kina “Patria” w Nowym Bytomiu oraz Muzeum Miejskim. Utworzenie katalogu dobrych praktyk w zakresie pielęgnowania, rozwoju tradycji śląskich we wspólpracy z nauczycielami regionalistami, powołanie pełnomocnika ds. inicjatyw dotyczących tradycji śląskich oraz kultury regionalnej. Zachowanie “świadków” dziedzictwa industrialnego takich jak Wielki Piec Huty Pokój, Szyb Wanda Kopalni Pokój, Szyb Franciszek kopalni Wolfgang.
Założenia te, to realny plan na najbliższy rok, tyle bowiem potrwa kadencja nowego prezydenta.
– Nie będę obiecywał rzeczy, które może przysporzyłyby mi kolejnych wyborców, ale które w żaden sposób nie byłyby możliwe do realizacji. Chcę być fair w stosunku do mieszkańców, bo na taką uczciwość zasługują, jako partnerzy w dyskusji nad dobrem Rudy Śląskiej – dodaje Michał Pierończyk.
Kandydat swoją kampanię opiera na spotkaniach i rozmowie z mieszkańcami, ponieważ to właśnie bezpośredni kontakt ma dla niego największą wartość.
Spotkania z mieszkańcami i kampania door to door sprawiają, że mogę się wsłuchać w głos rudzian, by poznać ich realne potrzeby, nad którymi będziemy mogli wspólnie pracować. Dlatego też po wygranych wyborach mam zamiar kontynuować spotkania z mieszkańcami dzielnic – deklaruje Michał Pierończyk.
W kampanii wyborczej, w przedterminowych wyborach, na stanowisko Prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka wspierają przede wszystkim mieszkańcy i to nie tylko ci, którzy współpracowali z nim przez lata działalności samorządowej. Wspierają go również przedstawiciele organizacji pozarządowych; ludzie sportu, edukacji, kultury, zdrowia, pomocy społecznej. Na głos poparcia kandydat może liczyć także ze strony rudzkich stowarzyszeń, przedsiębiorców, radnych i lokalnych polityków – mieszkańców Rudy Śląskiej. To właśnie poparcie rudzian jest wyznacznikiem tej kampanii.
Dzięki pracy wiceprezydenta Michała Pierończyka i jego zespołu miasto szczyci się takimi inwestycjami jak nagrodzona „Stacja Biblioteka”, obiekty sportowe: Burloch Arena, stadion przy ulicy Czarnoleśnej, Rynek w Orzegowie, Muzeum Miejskie, Willa Florianka, a także termomodernizację licznych budynków publicznych i mieszkalnych.
Doświadczenie, profesjonalizm, etyka i śląski etos pracy oraz jakże cenne poparcie mieszkańców dają Michałowi Pierończykowi odpowiednie referencje do objęcia urzędu Prezydenta Miasta Ruda Śląska.
Sztab Wyborczy Michała Pierończyka