Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Jerzy Markowski: Cena węgla jest niebotyczna, nieznana od czasów II wojny światowej. Nikogo nie będzie na to stać
Gościem audycji „Śląska Opinia o górnictwie” jest Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, ekspert górniczy oraz były wiceminister gospodarki. Rozmawiamy z nim o aktualnej sytuacji w branży górniczej, w tym o problemach z dostępnością węgla oraz jego wysokich cenach. „Cena węgla jest niebotyczna, nieznana od czasów II wojny światowej. (…) Tutaj zadziałało prawo rynku, przewidzieli to wszyscy ci, którzy wydobywają bardzo dużo węgla i mogą go teraz drogo sprzedawać. My zagmatwaliśmy się we własną politykę antywęglową”, mówił Jerzy Markowski.
Ocenił także decyzję o wprowadzeniu embargo na rosyjskie surowce po tym, jak wybuchła wojna w Ukrainie. „Decyzja była potrzebna, z moralnego punktu widzenia nie da się zaakceptować kupowania węgla z kraju, który pieniądze przeznacza na wojnę. To, kiedy ta decyzja została podjęta, nie miało większego znaczenia. I tak kupowalibyśmy węgiel importowany z zagranicy”, podkreślał. Jego zdaniem, wprowadzenie dodatku węglowego to droga w złą stronę. „Rząd nie ma żadnej spójności i logiki w swoich działaniach. (…) Mówią, że kupią węgla tyle, ile będzie trzeba. W porządku, kupić 8 mln ton węgla to żaden problem, ale to oznacza kupienie go po 380 dolarów za tonę, więc tego surowca nikt w Polsce nie kupi, bo go nie będzie na to stać”, ocenił Markowski.
Na koniec dodał, że ubóstwo energetyczne realnie nam zagraża. „Z niedostępności ekonomicznej, a nie technicznej, ale jest to jak najbardziej realne. Jedynym sposobem na walkę z tym jest zwiększenie wydobycia w polskich kopalniach, do czego są potrzebne inwestycje i nabór ludzi do pracy, a nie dopłacanie do absurdalnych cen węgla sprowadzanego do Polski. Wygląda na to, że nieco bardziej skomplikowana metoda na rozwiązanie tego problemu przekracza zdolności intelektualne polityków, więc najwyższy czas, żeby zajęli się tym inżynierowie”, podsumował.
Całej rozmowy wysłuchacie w naszym podcaście w przeglądarce i w aplikacjach.