Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Sobota z grafiką w Muzeum Śląskim
Sobota, 23 października, upłynie w Muzeum Śląskim pod znakiem grafiki. Odbędą się wówczas specjalne oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami – grafikami oraz zajęcia edukacyjne, które przybliżą zwiedzającym różne aspekty tej wyjątkowej dziedziny sztuki.
Program „Soboty z grafiką” toczyć się będzie wokół dwóch wystaw czasowych Muzeum Śląskiego:„Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki”, której kuratorem jest Andrzej Holeczko-Kiehl, oraz „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”, zorganizowanej przez Łukasza Szostkiewicza. Obaj kuratorzy oprowadzą publiczność po swoich wystawach trzykrotnie. Spotkania odbędą się odpowiednio o godz. 10.00, 15.00 i 18.00 – na wystawie „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki” oraz o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 – na wystawie „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”.
To jednak nie wszystko. Gośćmi tego swoistego festiwalu grafiki w Muzeum Śląskim będą tego dnia znamienici twórcy grafik: Dorota Nowak-Rodzińska, Michalina Wawrzyczek-Klasik, Marcin Białas, Józef Budka, Adam Romaniuk oraz Jan Szmatloch i Bogdan Topor, związani z Wydziałem Grafiki ASP w Katowicach. Spotkania odbędą się w przestrzeniach wystawowych i salach edukacyjnych A, B, C w godzinach 12.00–14.00. Stanowić będą unikatową okazję do głębszego poznania prezentowanych grafik. Dopełnieniem – w przestrzeni wystawowej ekspozycji „Warsztat artysty grafika” – będzie prezentacja filmu o tajnikach powstawania litografii z narracją Krystyny Szwajkowskiej.
Z kolei Dział Edukacji poprowadzi tego dnia warsztaty graficzne dla różnych grup wiekowych. O godz. 11.30 oraz 13.00 na wystawie „Mistrzowskie narracje…” odbędą się warsztaty dla dzieci, podczas których prowadzący opowiedzą o różnych technikach w grafice warsztatowej, natomiast uczestnicy będą mieli okazję nie tylko podziwiać prace uznanych artystów, ale również dotknąć matrycy graficznej, obejrzeć dłuta czy wałkido nakładania farby. Każdy będzie mógł także wykonać pamiątkową odbitkę graficzną wykonaną w technice linorytu.Tego dnia odbędzie się również multimedialny pokaz arcydzieł grafiki światowej, ukazujący szeroki kontekst dla prac prezentowanych na wystawach czasowych zorganizowanych w Muzeum Śląskim.
Wystawy czasowe w Muzeum Śląskim dotyczące grafiki:
„Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki” – do 4 listopada, gmach główny, poziom –4, kurator: Andrzej Holeczko-Kiehl
Wystawa prezentuje twórczość artystów związanych z Katowicami i działającą w tym mieście Akademią Sztuk Pięknych. Ekspozycja jest także ilustracją trwałości relacji mistrz – nauczyciel –uczeń. Artyści, których prace pokazywane są na wystawie, sami byli uczniami, ale stali się mistrzami dla kolejnych generacji. W swoich dziełach obrazują nieustające poszukiwania nowych możliwości warsztatowych i technologicznych. Wystawa opiera się na kolekcji własnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, przedstawiającej wielką aktywność katowickiego środowiska.
„Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności” – do 21 listopada, budynek Centrum Scenografii Polskiej, kurator: Łukasz Szostkiewicz
Wystawa przybliża techniczną stronę powstawania grafik, ukazuje sposoby projektowania, wykonywania matrycy i powielania odbitek graficznych. Dzięki prezentacji na wystawie tradycyjnych form druku wypukłego, wklęsłego i płaskiego oraz tych bardziej współczesnych, jak sitodruk czy druk cyfrowy, zwiedzający mogą prześledzić zarówno rozwój technik graficznych, jak i nurtów estetycznych w różnych okresach dziejów kultury.
Muzeum Śląskie