Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się z udziałem publiczności
Na tradycyjnych estradach w takich miastach, jak: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim, oraz w Ujsołach, Jabłonkowie, Istebnej w Bielsku-Białej (1 sierpnia na Rynku) odbywać się będą od 24 lipca do 1 sierpnia 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej.
W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu swoje widowiska – pełne dawnych melodii, tańców górali beskidzkich, przyśpiewek ludowych oraz wspaniałych strojów – zaprezentuje ponad 70 polskich zespołów folklorystycznych oraz wiele kapel. Będą też niespodzianki… Zespoły ponownie wystąpią w amfiteatrach, na rynkach miast, przed publicznością. W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa pełne dziewięć dni, do południa i wieczorem. W Szczyrku koncerty zespołów folklorystycznych i kapel odbędą się w weekendy (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia), a w tygodniu planowane są inne atrakcje.
Żywiec to przede wszystkim niezwykle bogaty program 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich z rekordową ilością uczestników, który potrwa aż pięć dni (24–28 lipca) oraz Targi Sztuki Ludowej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Rynek przez dziewięć dni, a do Amfiteatru pod Grojcem codziennie oprócz czwartku. Od piątku (31 lipca) do niedzieli (1 sierpnia) na estradzie żywieckiej można będzie oglądać trzy koncerty towarzyszące, a w niedzielę 1 sierpnia poznamy również laureatów 52. FFGP.
Ciekawie zapowiada się program weekendowego TKB w Makowie Podhalańskim (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia). Estrada w Oświęcimiu zaprasza widzów od piątku 30 lipca do niedzieli 1 sierpnia.
Nie zabraknie w tym roku korowodów inicjujących TKB. W sobotę 24 lipca o godz. 15.30 przez Wisłę przejdą polskie zespoły występujące wieczorem w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz grupy miejscowe. Korowody ruszą też w niedzielę 25 lipca (tuż po mszach w góralskiej oprawie) – w Szczyrku (godz. 12.30) i Żywcu (godz. 11.00), natomiast o godz. 15.30 w Istebnej na rozpoczęcie 26. Festynu Istebniańskiego.
Koncerty zespołów TKB można bowiem również oglądać na imprezach towarzyszących. W pierwszy weekend TKB odbędzie się 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca), a w drugi 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (31 lipca – 1 sierpnia), gdzie jak co roku zapłonie huda, czyli imponująco wysokie ognisko. 74. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu zapowiada transmisję online. Mieszkańcy Bielska-Białej również mogą spodziewać się koncertu TKB na bielskim Rynku w niedzielę 1 sierpnia.
W tym roku powędrujemy również w obszary wykraczające poza folklor… Pojawią się koncerty inspirowane tradycyjnymi brzmieniami: Od folkloru do folku i Górale patriotycznie (Żywiec), Folkowe klimaty (Oświęcim) czy występ Goorala (Szczyrk). Z kolei spotkaniem z archaicznymi nutami będzie koncert Muzyka gór (Żywiec).
Program ramowy można zobaczyć tutaj: hhtps://tkb.art.pl/58-tydzien-kultury-beskidzkiej-program-ramowy/
Urząd Miejski w Bielsku-Białej