Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Marsze, debaty i piwo – walka o głosy na ostatniej prostej
ŚWIAT: Amerykański generał Keith Kellogg ostro skrytykował rosyjskie ataki na Ukrainę, nazywając je „bezmyślnym zabijaniem” i naruszeniem protokołów genewskich. W ciągu doby Rosja zaatakowała 30 miejscowości – zginęło 12 osób, a 66 zostało rannych, w tym dzieci. ONZ alarmuje o rosnącej liczbie ofiar cywilnych – w kwietniu zginęło ich co najmniej 209, a ponad 1100 zostało rannych.
ŚWIAT: W weekend Rosja przeprowadziła największą wymianę jeńców z Ukrainą – wolność odzyskało 1000 ukraińskich żołnierzy. Jednocześnie Kreml zintensyfikował brutalne ataki powietrzne na ukraińskie miasta, wysyłając setki dronów i rakiet. Manewr ten uznano za cyniczną próbę pokazania dobrej woli wobec Zachodu, szczególnie Donalda Trumpa, który pochwalił porozumienie.
ŚWIAT: Ursula von der Leyen poinformowała o rozmowie z Donaldem Trumpem, podkreślając, że UE potrzebuje czasu do 9 lipca na wypracowanie porozumienia handlowego. To reakcja na groźby Trumpa o 50-procentowych cłach na import z Europy od 1 czerwca. Komisja Europejska i Berlin apelują o poważne negocjacje i ostrzegają przed szkodami dla obu gospodarek. UE zapowiedziała możliwość odwetu oraz interwencji w Światowej Organizacji Handlu, grożąc cłami na amerykańskie towary warte 95 mld euro.
ŚWIAT: Bank Sparkasse Hannover zablokował konto byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z powodu przelewów od rosyjskiego Gazpromu. Schroeder otrzymywał ok. 200 tys. dolarów co pół roku jako przewodniczący rady nadzorczej Nord Stream 2. Bank obawiał się sankcji USA i od połowy 2024 r. odsyłał środki do Gazprombanku. Choć Schroeder nie figuruje na listach sankcyjnych, jego powiązania z Kremlem budzą kontrowersje. Decyzja banku zbiegła się ze zmianami w jego władzach i polityczną presją w Hanowerze.
POLSKA: Rafał Trzaskowski zakończył marsz w Warszawie wzywając do wspólnoty, odwagi i pełnej mobilizacji przed II turą wyborów. Nawiązywał do historii Polski, podkreślał dumę z osiągnięć i mówił o potrzebie „własnego lotu na księżyc” – ambitnego projektu rozwoju. Zaznaczył, że „kibol nie może zostać prezydentem”, krytykując Karola Nawrockiego. Trzaskowski apelował o rozmowy z bliskimi o wyborach i zalanie internetu relacjami. – „Razem. Biało-czerwona. Wtedy wygra cała Polska” – zakończył.
POLSKA: Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, przemawiał podczas „Marszu za Polską” w Warszawie, akcentując hasła wspólnoty narodowej, chrześcijańskiej tożsamości i silnego państwa. Zapowiedział rozwój CPK, energii atomowej i obronę polskiego węgla. Odciął się od „mikromanii” i wezwał do Polski „jednej, bez podziałów”. Na koniec porównał głosowanie 1 czerwca do postawy Witolda Pileckiego, wzywając do odpowiedzialności za przyszłość.
POLSKA: Po sobotniej rozmowie Rafała Trzaskowskiego z Sławomirem Mentzenem na YouTube, w pubie lidera Konfederacji doszło do nieformalnego spotkania Trzaskowskiego, Mentzena i Radosława Sikorskiego. Szef MSZ miał wcześniej zarezerwowany stolik. Po krótkim wahaniu Mentzen dosiadł się do stołu KO. Spotkanie trwało ok. 30 minut. Mentzen tłumaczył, że rozmawia z każdym, nie należy do żadnego „obozu”, a politycy powinni umieć rozmawiać ze sobą normalnie.
POLSKA: Radosław Sikorski wystąpił podczas warszawskiego marszu Rafała Trzaskowskiego i nawiązał do spotkania z Sławomirem Mentzenem w jego pubie. Podkreślił, że rozmowa „bez jadu” daje nadzieję na lepszą Polskę. Wbił też szpilę Karolowi Nawrockiemu, apelując do wyborców, by nie wystawiali go jako reprezentanta Polski. Spotkanie Trzaskowskiego i Sikorskiego z Mentzenem zostało opublikowane z podpisem: „Za Polskę, która łączy, nie dzieli”.
ŚLĄSKIE: Po zarzutach polityków PiS o „darmowe pociągi Tuska” Koleje Śląskie potwierdziły, że skład z Katowic do Warszawy został zamówiony przez Komitet Obrony Demokracji na komercyjnych zasadach. Jak wyjaśniono, każdy – w miarę dostępności taboru – może zamówić pociąg specjalny, pokrywając pełne koszty przejazdu. Rzecznik Kolei Śląskich podkreślił, że przewoźnik uzyskuje z tego tytułu także zysk.
ŚLĄSKIE: Według ustaleń Dziennika Zachodniego, premier Donald Tusk odwiedzi w poniedziałek Bytom, gdzie mają zostać ogłoszone kluczowe decyzje dotyczące rewitalizacji miasta i przyszłości kopalni Bobrek. Tematem rozmów ma być m.in. realizacja zapowiadanego w 2023 r. programu 10 mld zł na remonty kamienic i pustostanów. Premier ma też ogłosić przekazanie miastu 5 tys. mieszkań ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co umożliwi ich wykup z 95-procentową bonifikatą. Spotkanie zaplanowano na godz. 12:50 w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.