Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

130 delegacji zagranicznych i około 200 tys. pielgrzymów weźmie udział w pogrzebie Franciszka. W Polsce trwa żałoba narodowa
ŚWIAT: W sobotę na pogrzebie papieża Franciszka w Watykanie zgromadzi się ponad 130 delegacji zagranicznych i około 200 tys. pielgrzymów. Uroczystości, przy ogromnych środkach bezpieczeństwa, poprowadzi kardynał Giovanni Battista Re. W pogrzebie wezmą udział nie tylko głowy państw i rodziny królewskie, ale też uchodźcy, osoby bezdomne i więźniowie – zgodnie z wolą papieża. Franciszek spocznie skromnie w bazylice Santa Maria Maggiore. Nowy konklawe rozpocznie się najwcześniej 5 maja.
ŚWIAT: W Moskwie, tuż przed spotkaniem wysłannika Donalda Trumpa Steve’a Witkoffa z Władimirem Putinem, w wyniku eksplozji samochodu zginął generał rosyjski Jarosław Moskalik. Witkoff i Putin odbyli rozmowy, które określono jako „konstruktywne”, jednak nie osiągnięto przełomu ws. zakończenia wojny w Ukrainie. Kreml oskarżył Ukrainę o zamach. Trump zapowiada, że porozumienie pokojowe jest bliskie, choć przyznaje, że negocjacje są „bardzo kruche”.
ŚWIAT: Jak podaje The Guardian UE jest gotowa zgodzić się na 12-miesięczne wizy pracownicze dla młodych ludzi w ramach programu „youth experience”, umożliwiającego Brytyjczykom i Europejczykom w wieku 18–30 lat podróżowanie i pracę po obu stronach kanału La Manche. Program, nad którym trwają negocjacje, ma ograniczyć liczby wiz i sektory pracy, by uniknąć wrażenia przywracania swobody przepływu osób. Porozumienie może zostać wstępnie uzgodnione podczas szczytu UK-UE 19 maja w Londynie.
ŚWIAT: Były minister spraw zagranicznych Kolumbii Álvaro Leyva oskarżył prezydenta Gustavo Petro o uzależnienie od narkotyków i „zniknięcie” na dwa dni podczas oficjalnej wizyty we Francji. Petro odpowiedział w mediach społecznościowych, nie zaprzeczając bezpośrednio zarzutom. Oświadczenie Leyvy wywołało burzę polityczną w Kolumbii. To kolejny skandal wokół prezydenta, któremu wcześniej zarzucano pobłażliwość wobec rosnącej produkcji kokainy.
POLSKA: Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, za kontrasygnatą premiera Donalda Tuska, w Polsce ogłoszono żałobę narodową na sobotę 26 kwietnia, dzień pogrzebu papieża Franciszka. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu, a wydarzenia masowe mogą zostać odwołane lub ograniczone, kandydaci na prezydenta zapowiedzieli zawieszenie działań kampanijnych. Żałoba narodowa ma być wyrazem szacunku dla pontyfikatu Franciszka i jego wkładu w życie duchowe oraz społeczne.
POLSKA: Podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie premier Donald Tusk ogłosił nową „doktrynę piastowską”, opartą na trzech filarach: najsilniejszej armii w regionie, najsilniejszej gospodarce i silnej pozycji politycznej w Europie. Tusk podkreślił, że Polska musi być państwem silnym i niezależnym, a pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla każdego Polaka.
POLSKA: Poseł PiS Dariusz Matecki, podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, opuścił Areszt Śledczy w Radomiu po wpłaceniu 500 tys. zł poręczenia. Matecki nazwał swoje zatrzymanie “aresztem wydobywczym” i “zemstą polityczną”. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że decyzję o areszcie i jego uchyleniu podjął niezależny sąd, a postępowanie toczy się w demokratycznym trybie.
POLSKA: 26 kwietnia Fundacja Viva! weźmie udział w Globalnym Proteście Antywiwisekcyjnym, podkreślając sukces w obronie 300 kurczaków przed nieuzasadnionymi testami stresu cieplnego. Dzięki interwencji fundacji i wygranej apelacji przed Krajową Komisją Etyczną doświadczenie zostało wstrzymane. Viva! krytykuje również skład komisji etycznych w Polsce, wskazując na dominację eksperymentatorów, co utrudnia skuteczną ochronę zwierząt w laboratoriach.
ŚLĄSKIE: Europejski Kongres Gospodarczy 2025 w Katowicach zgromadził rekordowe 18 tys. uczestników i 1300 prelegentów. W centrum debat znalazły się tematy bezpieczeństwa gospodarczego, energetycznego i technologicznego, transformacji energetycznej oraz deregulacji. Wydarzenie podkreśliło rolę integracji europejskiej i innowacji technologicznych. Zainaugurowano m.in. współpracę z firmą ICEYE w Katowicach, a liczne wydarzenia towarzyszące nagrodziły najlepsze inwestycje i startupy.
ŚLĄSKIE: Gliwice wprowadzają nowe zasady organizacji ruchu na kilku ulicach, by poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Na ul. Zagajewskiego i Południowej powstaną strefy zamieszkania, dające pierwszeństwo pieszym. Na ul. Traktorzystów w Ostropie wprowadzony zostanie zakaz ruchu ciężarówek powyżej 3,5 tony. Zmiany wynikają z konsultacji społecznych i odpowiedzi na potrzeby gliwiczan.
ŚLĄSKIE: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła nabór do 3. edycji wydarzenia edukacyjnego „Ogrody Deszczowe GZM”. Do 13 maja 2025 r. zgłaszać się mogą placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Program promuje błękitno-zieloną infrastrukturę i adaptację do zmian klimatu. Warsztaty łączą teorię z praktyką – uczestnicy założą ogrody deszczowe w specjalnych pojemnikach. W 2024 roku wzięło w nich udział około 500 osób. Szczegóły i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie organizatora.