Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Kohut: Ofiary Tragedii Górnośląskiej zasługują na godny pochówek
Koniec II Wojny Światowej nie oznaczał zakończenia terroru, trwającego aż do 1949r. na terenie Wesołej, Ławek i Krasów. Ofiary działań wojennych i okresu kilku lat po ich ustaniu, spoczywają na Leśnym Cmentarzu przy Kopalni Wesoła w Mysłowicach. Oficjalnie znajdują się tam mogiły 317 osób, ale z nieoficjalnych doniesień wiemy, że rzeczywista liczba sięga nawet 1000 poległych i zmarłych.
Wiedza o terrorze, jaki rozegrał się w mysłowickim lesie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To mieszkańcy, świadkowie tragedii, potomkowie ofiar, organizacje i stowarzyszenia oraz uczniowie lokalnych szkół dbają o teren lasu, będący miejscem spoczynku ofiar, które w dalszym ciągu nie doczekały się godnego pochówku. Przedstawiciele lokalnej społeczności zwrócili się z prośbą do europosła Łukasza Kohuta o interwencję w sprawie powstania pomnika, służącego upamiętnieniu ofiar.
„Zbiorowa mogiła w Mysłowicach jest symbolem zapomnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej. Zbliżając się do jej 80 rocznicy musimy dać im to na co zasługują – godny pochówek. W tej sprawie trzeba mówić jednym głosem. Pamięć o ofiarach nie może odejść wraz z ostatnimi świadkami tej tragedii” – komentuje europoseł Łukasz Kohut.
Wystosował on pismo do Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza, Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice Wojciecha Kubicy oraz Dyrektora kopalni Mysłowice-Wesoła Zbigniewa Lewandowskiego.
W piśmie autorstwa śląskiego europosła wszystkie strony zostały zaproszone na rozmowę w formie okrągłego stołu do biura europosła na Nikiszowcu w Katowicach.
Biuro Europosła Łukasza Kohuta