Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Europejska trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Od 25 do 30 października artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą koncertować w pięciu europejskich krajach z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Trasa jest bardzo intensywna, w ciągu jednego tygodnia koncerty zaplanowano w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Francji i w Niemczech.
25 października w czeskiej Karwinie a potem: Wiedeń (26 X), Zürich (28 X), Sausheim (29 X) i Schorndorf (30 X) – w tych europejskich miastach publiczność będzie mogła podziwiać koncerty Zespołu „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.
Jesienna trasa koncertowa po pięciu krajach Unii Europejskiej to wyraz świętowania przez artystów Zespołu dwóch dekad pełnoprawnego członkostwa Polski w Unii. Publiczność będzie miała okazję podziwiać sztandarowy, ludowo-narodowy program Zespołu w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pojawi się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców. Przeważającą część programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – współzałożycieli Zespołu „Śląsk”.
W przygotowanym repertuarze Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od ponad 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”, a przy okazji są opowieścią o kulturowej tożsamości – tak ważniej w zjednoczonej Europie.
W dwuczęściowym programie pojawią się m.in. najsłynniejsze pieśni Stanisława Hadyny, które od początku tworzyły historię Zespołu, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” czy „Ondraszek”. Zabrzmią także: „Głęboka studzienka” w opracowaniu muzycznym światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara czy „Panie Michale” Ireneusza Łojewskiego. Niezmiennie od dziesięcioleci entuzjazm publiczności wywołują także tańce w choreografii Elwiry Kamińskiej: „Trojak” – wizytówka regionu, gdzie mieszka i tworzy Zespół „Śląsk”, „Kołomajki”, „Tańce górali podhalańskich”, a także tańce narodowe: polonez z muzyką Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, kujawiak, oberek czy finałowy krakowiak. Zobaczymy także choreografie innych twórców – „Polkę szturchaną” Juraja Kubanki, „Polkę beskidzką” Władysława Stefanika czy „Koziery” Jarosława Świątka – kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk” oraz wiele, wiele innych repertuarowych perełek Zespołu „Śląsk”.
Mieniąca się kolorami scena, znakomici artyści baletu w porywających choreografiach – wszystko razem złoży się na taneczną podróż po najpiękniejszych zakątkach wielu regionów Polski. Żywiołowość, wdzięk, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy – cechy wypracowane niegdyś pod okiem Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej – sprawiają, że widowisko Zespołu „Śląsk” zostaje na zawsze w sercu widza.
Jako specjalny ukłon dla publiczności odwiedzanych krajów, artyści Zespołu „Śląsk” przygotowali w programie pieśni: „Wien, Wien”, „Aupres de ma blonde”
i „Heidenröslein” – które na co dzień są częścią jednego z programów Zespołu pt.„Podróże ze Śląskiem”.
20 rocznicę wstąpienia Polski do europejskich struktur Zespół świętuje już od wiosnytego roku. Z tej okazji 30 kwietnia wystąpił m.in. z koncertem w ogrodach Konsulatu Generalnego RP w czeskiej Ostrawie, na zaproszenie Konsula Generalnego RP
w Ostrawie Pani Izabeli Wołłejko-Chwastowicz. Uroczyste spotkanie odbywało się
z okazji Święta Narodowego 3 Maja oraz 20-lecia Polski i Czech w Unii Europejskiej.
W europejskim nastroju, wprost z Ostrawy Zespół wyruszył wówczas do Warszawy, gdzie 1 maja – dokładnie w 20 rocznicę przystąpienia do europejskich struktur – Telewizja Polska zorganizowała uroczysty koncert pod hasłem „Urodziny w Europie! Dobrze, że jesteśmy razem“. Koncert rozpoczęli i zakończyli artyści Zespołu Pieśni
i Tańca „Śląsk” m.in. wykonaniem fragmentu „Ody do radości” z IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Wydarzenie było transmitowane przez TVP1 i TVP Polonia.
Już w 2004 roku – kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej – artyści Zespołu „Śląsk” przygotowali premierowy program „W Europie ze Śląskiem”, który doskonale wpisywał się w ówczesne realia jednoczącej się Europy. Czerpiąc z bogactwa kultury europejskiej, prezentując tańce i pieśni narodów państw członkowskich –
w tym także polskiej kultury narodowej – Zespół jednocześnie mógł się wykazać swoimi uniwersalnymi możliwościami wykonawczymi. Ten program stał się potem kanwą do „Podróży ze Śląskiem” – obszernej prezentacji muzycznej, wokalnej
i tanecznej, utworów charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, w zestawieniu z polskimi tańcami narodowymi. Program stale obecny
w ofercie Zespołu jest barwną opowieścią o kulturowej tożsamości narodów
i różnorodności ich dorobku w Europie.
W rozpoczętym we wrześniu, nowym sezonie artystycznym Zespołu „Śląsk” to kolejna podróż zagraniczna. Od 3 do 17 października artyści baletu i chóru po raz ósmy w swojej historii koncertowali w Japonii. Oprócz koncertów w Tokio i Gifu,odbyły się warsztaty tańców polskich dla japońskiej społeczności. Zespół „Śląsk” wziął także udział w ceremonii otwarcia The Cultural Festival 2024 w prefekturze Gifu, gdzie wystąpił przed japońską Parą Cesarską. W grudniu z kolei artyści ponownie zagoszczą w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemal do samych Świąt Bożego Narodzenia będą prezentować repertuar najpiękniejszych polskich kolęd. Tym razem wystąpią m.in. w Chicago, Denver, Las Vegas czy Los Angeles.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk