Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Partycypacja w Metropolii, o tym mówią społecznicy i aktywiści
Partycypacja obywatelska w województwie śląskim i sieciowanie działających tu organizacji pozarządowych, to temat podcastu i projektu Stowarzyszenia BoMiasto, który nosi tytuł „Partycypacja? Dobrze słyszę!”. Zaprosiliśmy do rozmowy gościnie i gości, którzy z działalnością społeczną, aktywistyczną i włączającą są widoczni w przestrzeni Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tym tekście przybliżamy czym jest partycypacja obywatelska i jak do tego złożonego społecznie tematu podchodzą nasi rozmówcy.
Partycypacja, czyli zaangażowanie społeczne, włączanie obywateli w działania, ale też oddolne inicjatywy, które są podstawą funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Hasło partycypacja można rozbierać na czynniki i tłumaczyć ze słownikami, używać go jako tak zwanego słowa wytrychu, maskującego lub zlepiającego w jedno, to społeczne “coś”, co buduje, łączy, angażuje, służy wydarzeniom “na mieście” i działaniom charytatywnym, aktywistycznym, obywatelskim, bo przecież umiemy się jednoczyć w słusznej sprawie.
Partycypacja, to współuczestniczenie i to na bardzo wielu poziomach, bo partycypacją możemy nazwać procesy demokratyczne, wybory, referenda. Partycypacją możemy nazwać organizowanie się w grupach oddolnych, związkach zawodowych, zakładach pracy. Partycypacja to też budżet obywatelski, inicjatywy lokalne, panele obywatelskie, bardzo dużo jest form partycypowania – mówił aktywista i edukator klimatyczny Kamil Szewczyk w rozmowie o Śląskim Ruchu Klimatycznym i działaniach na rzecz ochrony klimatu w województwie śląskim.
Młodzież, czyli uczniowie katowickiego Maczka, Magda, Igor i Zuza, podkreślili, że ich zdaniem partycypacja dotyczy głównie grup oddolnych, grup znajomych, kolegów i koleżanek z klasy, którzy chcą zrobić coś, a czasem muszą zrobić coś razem i to też jest ta partycypacja.
Tematem partycypacji i włączania oddolnych grup mieszkańców w działania na rzecz ratowania i zapobiegania dewastacji przyrody w miastach Metropolii GZM, zajmuje się koalicja Śląskie Kwitnące, czyli inicjatywa zrzeszająca organizacje i inicjatywy poświęcone zielonym tematom, ale też walce z wycinkami, deweloperami i zabetonowaniem naszej przestrzeni. Jak mówi Joanna Porwolik, to właśnie sytuacja, kiedy zdecydowano o wycięciu zieleni pod jej domem zmobilizowała ją i jej sąsiadów do podjęcia działań. Okazało się, że takich sytuacji jaką mieliśmy my, było w okolicznych miastach więcej, dzięki temu, że poznaliśmy te przypadki, mogliśmy zadziałać lepiej i skuteczniej – dodaje. O inicjatywie Śląskie Kwitnące i postulatach organizacji pozarządowych do włodarzy śląskich miast i gmin posłuchasz w rozmowie:
Zapraszam do posłuchania wszystkich rozmów, które nagraliśmy z działaczkami i działaczami śląskich NGO-sów.
Tekst powstał w ramach projektu stowarzyszenia BoMiasto. Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.