Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Już za chwile startuje Ars Independent
Seanse filmowe, wydarzenia specjalne, gry wideo, szalone pokazy teledysków. Dwa koncerty, cztery konkursy Czarnego Konia i ponad pięćdziesięcioro gości i gościń z całego świata. Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucja Filmowa Silesia Film zapraszają na Ars Independent Festival 2024. Multimedialny festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo od 8 do 13 października w Katowicach: w Kinie Światowid, Kinoteatrze Rialto i w Piątym Domu.
Ars Independent Festival istnieje od 2011 roku, od 2024 organizowany jest wspólnie przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Tegoroczna odsłona Ars Independent Festival odbędzie się w dniach 8-13 października.
W POSZUKIWANIU CZARNEGO KONIA. KONKURSY
Rdzeniem festiwalu Ars Independent są konkursy, które – gatunkowo i formalnie – organizują strukturę całego wydarzenia, nadając mu unikatowy, multimedialny i popkulturowy charakter. O legendarną statuetkę Czarnego Konia zaprojektowaną w 2012 roku przez Olafa Brzeskiego oraz nagrodę w wysokości 500 euro powalczą twórcy i twórczynie w czterech Konkursach: Czarnego Konia Filmu, Czarnego Konia Animacji, Czarnego Konia Gier Wideo i Czarnego Konia Wideoklipu. Zwycięzców w każdym konkursie wybiorą widzowie festiwalu w głosowaniu publiczności.
O tytuł Czarnego Konia Filmu mogą ubiegać się pełnometrażowe debiuty lub filmy drugie. Konkurs animacji skierowany jest do twórców krótkometrażowych filmów animowanych. W dwóch pozostałych konkursach powalczą gry wideo i wideoklipy z całego świata. Wszystkie produkcje prezentowane w konkursach muszą mieć premierę po 1 stycznia 2023, dzięki czemu widzowie Arsa mają niepowtarzalną okazję obejrzeć je premierowo i przedpremierowo.
W Konkursie Czarnego Konia Filmu znajdziemy sześć nietuzinkowych, niezwykle różnorodnych produkcji z całego świata, z których aż cztery to debiuty, a reszta to filmy drugie. To filmy niekonwencjonalne, zaskakujące, często grające z prawidłami gatunków filmowych, bez kompleksów i z formalną odwagą nawiązujące do klasyki kina czy będące autorskim spojrzeniem na ważne i aktualne tematy. Zobaczymy IN A VIOLENT NATURE Chrisa Nasha – kanadyjski hipnotyzujący ambient slasher w stylu slow cinema, SPIRIT OF ECSTASY, czyli wyjątkowe studium osoby niebinarnej w drugim filmie znanej z „Atomic Age” Hélény Klotz i NATIONAL ANTHEM – pełnometrażowy debiut fabularny uznanego fotografa i reżysera Luka Gilfordazainspirowany jego monograficznym cyklem fotograficznym dokumentującym amerykańską subkulturę queer rodeo. Z Iranu na ekran Kina Światowid trafi THE GREAT YAWN OF HISTORY (reż. Aliyar Rasti) poetycka, pełna pięknych zdjęć przyrody opowieść o mężczyźnie poszukującym skrzyni ze złotem na końcutajemniczej jaskini, a z Finlandii – niesamowita, nakręcona w czerni i bieli „historia miłosna bez miłości” w estetycznych subtelnościach przywołująca echa niemieckiego ekspresjonizmu, Kemmerspielfilmu i kina Roya Anderssona, czyli GIANT’S KETTLE(reż. Markku Hakala, Mari Käki). W konkursie znalazł się także polski akcent: drugi film Damiana Kocura POD WULKANEM, który dzień po ujawnieniu pełnegoprogramu Arsa został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara w 2025 roku.
W konkursie Czarnego Konia Animacji postawiliśmy na osoby autorskie, często debiutujące, których filmy wyróżniają się świeżym spojrzeniem i niebanalnym ujęciem: podejmowanej tematyki i medium samego w sobie. To animacje, które poruszają i zostają z widzem długo po pokazie: dzięki formalnemu zróżnicowaniu w krótkich metrażach doskonale i błyskotliwie prezentują zarówno wielkie idee, jak i kameralne obserwacje na temat rzeczywistości. Łącznie w Konkursie zobaczymy 23 animacje z całego świata w dwóch setach: po 11 i 12 filmów.
Czarny Koń Gier Wideo jest konkursem, w którym prezentujemy gry niezależne: zarówno te, o których zasłużenie jest głośno, jak i te, które trzeba przedstawić szerszej publice. Niektóre z nich bawią się narracją, kategorią wyboru, inne testują nowe i odważne mechaniki rozgrywki. Nominowane tytuły są wyborem utworów świeżych, frapujących i nierzadko eksperymentalnych, ale przede wszystkim zdecydowanie odcinających się od bezpiecznych założeń głównego nurtu. Wśród wybranych tytułów znajdziemy ARCTIC EGGS (The Water Museum), CHANTS OF SENNAAR (Rundisc), KRYPTĘ FM (Under The Sink Studio), SLAY THE PRINCESS(Black Tabby Games), THE COSMIC WHEEL SISTERHOOD (Deconstructeam) i VIEWFINDER (Sad Owl Studios). Wszystkie gry będą dostępne dla publiczności od środy do piątku od 12.00 do 20.00 w katowickim klubie Piąty Dom przy ulicy Jana Matejki 2.
Last but not least, czyli chyba najbardziej szalona sekcja konkursowa, jaką jest Czarny Koń Wideoklipu. W tym roku na konkurs napłynęło kilkaset zgłoszeń od osób reżyserskich z całego świata. Wyselekcjonowane i zebrane w dwa sety teledyski z 2023/2024 roku reprezentują cały przekrój tendencji i nurtów artystycznych, których rozwój możemy obserwować w ostatnich latach. Jest to teżnajbardziej… tajemniczy i zaskakujący blok konkursowy, bo skład setów widzowie poznają dopiero na ekranie.
POZYCJE OBOWIĄZKOWE W FESTIWALOWYM MENU. WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Surrealistyczne spotkania z przeszłością, brawurowe powroty do wideoklipowego uniwersum, pełne nowej energii sekcje specjalne, etiudy studenckie, spotkania wokół Śląska, gier i sztuk wideo. Filmowa kolacja i miniretrospektywa ikony kina niezależnego. Wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Ars Independent to świeże, mocne, czasem nawet brawurowe, a z pewnością obowiązkowe pozycje dopełniające festiwalowy program.
Na dobry początek – bierzemy ROZBIEG ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego i zapraszamy na pokaz krótkich metraży wyprodukowanych przez katowicką filmówkę.Sztuce wideo i eksperymentom formalnym przyjrzymy się podczas BODY LANGUAGE – wyjątkowego spotkania z osobami artystycznymi: Bogną Burską, Dominikiem Ritszelem i Kubą Stępniem i ich wybraną twórczością. Paweł Trzepizur, twórca „Krypty Absurdu” przygotował autorski filmowy plan b, czyli wydarzenie pod nazwą KLOPSZTANGA (w języku śląskim oznaczającą „trzepak”), w którym odkrywa najlepsze niepokazywane wcześniej wideoklipy i animacje z poprzednich edycji Arsa. Podczas spotkania HEKSER Z HAŁDY: jak zrobić grę o Śląsku wspólnie z uznanymi projektantami gier: Pawłem Ganszyńcem i Markiem Golonką zastanowimy się, jak – z sukcesem – inspirować się lokalnością w popkulturze i wykorzystywać śląskie motywy w tworzeniu gier wideo. W tym roku wraca także niezwykle lubiana sekcja CHOKED&BLIND, w której montażysta filmowy i znawca wideoklipu Maciej Gryzełko wprowadza w świat teledysków kontrowersyjnych, wyrazistych i eksperymentalnych: strasznych, śmiesznych.
Do autorskiego przeglądu filmów Dereka Jarmana, podczas którego zobaczymy cztery filmy prekursora Nowego Kina Queerowego: OSTATNICH ANGLIKÓW(1987), SEBASTIANA (1975), BURZĘ (1979) i JUBILEUSZ (1978) dołączyły kolejne wydarzenia filmowe towarzyszące tegorocznej edycji Ars Independent Festival,. Będą to: niedzielny pokaz specjalny MY SECRET CYBERLOVE Bartosza Stankiewicza: absolutnie wyjątkowego filmu, który zachwyca mnogością intertekstualnych i popkulturowych nawiązań: błyskotliwie żonglując konwencjami amerykańskiego sitcomu i klasyki kina klasy B, tworzy fascynujące duchologiczne uniwersum, w którym najtisowej nostalgii towarzyszy brawurowa zabawa formą; oraz wydarzenie specjalne festiwalu, czyli FILM I KOLACJA, podczas którego na ekranie katowickiego Kinoteatru Rialto MENU z Ralphem Fiennesem, a na waszych stołach – kolacja przygotowana przez topowego szefa kuchni. W tym roku wyjątkowe menu opracował dla nas Marcin Czubak, katowiczanin, finalista polskiej edycji Top Chef.
KONCERTOWO: OTWARCIE I ZAMKNIĘCIE
Galę otwarcia 8 października rozpoczniemy od BLACK BOX MUSIC Simona Steena-Andersena w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej: wyjątkowego projektuperformatywno-muzycznego wykorzystującego potencjał ekranu kinowego do tworzenia dźwiękowego spektaklu na żywo. W dalszą część wieczoru zabierze nas filmowy CAMPER, czyli nagrodzony w Koszalinie pełnometrażowy debiut fabularny Łukasza Suchockiego: błyskotliwe i kameralne kino drogi, które ma w sobie młodzieńczą radość i bezpretensjonalność, choć nie unika konfrontacji z tym, co trudne.
W niedzielę, 13 października, festiwal koncertowo zamknie przebojowa Bom Belle, która wręczy statuetki zwycięzcom konkursów Czarnego Konia Filmu, Animacji, Wideoklipów oraz Gier Wideo. Na zakończenie festiwalu zagrają dla nas gdańskie LASY: usłyszymy m.in. rave’owe ballady w tempie 999 bpm w wirówce przesterowanej stopy z gabberwalkingiem w towarzystwie tanecznego-performatywnego kolektywu artystycznego HERTZHAUS.
GOŚCIE, GOŚCIE
Ars Independent to nie tylko festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipów, ale przede wszystkim święto spotkań przed ekranem, rozmów, współuczestnictwa i dobrej zabawy. W tym roku arsowej publiczności towarzyszyć będzie ponad pięćdziesięcioro gości i gościń z całego świata, z którymi będziemy spotykać się podczas wydarzeń specjalnych, rozmawiać przed seansami filmowymi czy w kinowych kuluarach. Do Katowic przyjadą twórcy i twórczynie filmowi: Héléna Klotz, Aliyar Rasti, Markku Hakala, Mari Käki, Łukasz Suchocki, Bartosz Stankiewicz, Piotr Hadyna. Spotkamy się m.in. z Bogną Burską, Dominikiem Ritszelem i Kubą Stępniem – twórcami wideoartów prezentowanych w sekcji BODY LANGUAGE oraz z kuratorami i selekcjonerami sekcji konkursowych czy z gośćmi wydarzeń specjalnych: Arturem Ganszyńcem, Markiem Golonką, Maciejem Gryzełko,Pawłem Trzepizurem, Romualdem Demidenko czy szefem kuchni Marcinem Czubakiem, z którym porozmawia Kaja Szafrańska z kanału YouTube jakbyniepaczec.
Moderować spotkania, rozmawiać z gośćmi i wprowadzać w tematykę pokazów będą m.in. Zwierz Popkulturalny, Paulina Pikiewicz, Michał Walkiewicz, Mateusz Demski, Asing Walthaus, Paweł Świerczek, Romuald Demidenko.
Wystąpią dla nas Orkiestra Muzyki Nowej, LASY i HERTZ HAUS.
CO, GDZIE, KIEDY
Na pokazy filmowe i wydarzenia zapraszamy do Kina Światowid, Kinoteatru Rialtooraz do Piątego Domu, gdzie swoje miejsce będą mieć trzydniowe prezentacje gier wideo.
KIEDY: 8-13.10.2024
GDZIE: Katowice: Kino Światowid, ul. 3 Maja 7 | Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24 | Piąty Dom, ul. Jana Matejki 2
BILETY I KARNETY:
BILETY: normalny: 21 zł | ulgowy: 18 zł | normalny za okazaniem Katowickiej Karty Mieszkańca: 16,80 zł | na wydarzenie FILM I KOLACJA: 100 zł
KARNETY: Regular Horse: 150 zł | Regular Horse za okazaniem Katowickiej Karty Mieszkańca: 120 zł | Karnet Patronacki Black Horse (ze wstępem na wydarzenie FILM I KOLACJA): 240 zł
ONLINE: Karnety i bilety na wszystkie seanse do kupienia na stronie festiwalu i na stronie Kina Światowid.
W KASIE KINA: Karnety do kupienia w kasie Kina Światowid. Bilety na seanse w Kinie Światowid do kupienia w kasie Kina Światowid. Bilety na pokazy w Kinoteatrze Rialto do kupienia w kasie Kinoteatru Rialto.
CZARNY KOŃ GIER WIDEO: wstęp wolny.
BIURO FESTIWALOWE: Kino Światowid | ul. 3 Maja 7, Katowice
MIEJSCE PARTNERSKIE: On Lemon w Kinie Światowid | z karnetem/biletem zniżka na napoje 20%
PATRONI MEDIALNI: Trójka – Program III Polskiego Radia
Szczegółowy program oraz informacje praktyczne dostępne są na stronie arsindependent.pl oraz na stronie katowickiego Kina Światowid.