Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
GZM przypomina: 22 września mija termin zgłoszeń do Forum Obywatelskiego
Forum obywatelskie to sprawdzona forma konsultacji społecznych. Do udziału w Forum mogą zgłosić się mieszkańcy wybrani w drodze losowania, którzy otrzymali wysłane pocztą zaproszenie.
Formularz do rejestracji dostępny jest na stronie Transport GZM.
Mieszkańcy w ramach Forum Obywatelskiego wypracują rekomendacje, jak poprawić transport publiczny. Spotkania Forum odbędą się 5, 12 i 26 października. Rekomendacje dotyczyć będą usprawnień w przemieszczaniu się między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem i Tarnowskimi Górami oraz sąsiednimi gminami.
Forum Obywatelskie to szansa na rozmowę i wypracowanie pomysłów na lepszy transport zbiorowy – mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za transport. – Chcemy zbudować system oparty o kolej, który będzie wygodniejszy dla pasażerów. Nikt inny nie rozumie tego lepiej niż sami mieszkańcy, dlatego właśnie ich pytamy o zdanie. Temat ten jest ważny dla wszystkich, którzy korzystają lub będą korzystać z komunikacji zbiorowej – dodaje Kwitek.
Hasłem przewodnim Forum jest: „Kolej na dobre przesiadki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – jak to osiągnąć?”. Do udziału w Forum zaproszeni zostali mieszkańcy Bytomia, Chorzowa, Piekar Śląskich, Radzionkowa, gminy Świerklaniec, Tarnowskich Gór oraz dwóchdzielnic Zabrza – Rokitnicy i Helenki. To gminy, dla których ważną drogą transportu będzie remontowana właśnie linia kolejowa.
Jak wziąć udział?
W wydarzeniu weźmie udział 43 mieszkańców z różnych miejscowości i grup wiekowych.
Losowanie zostało przeprowadzone 14 sierpnia 2024 roku. Z bazy meldunkowej wylosowano adresy 4000 gospodarstw domowych, które otrzymają zaproszenia z kodem umożliwiającym rejestrację. Zaproszenia zostaną wysłane w ostatnim tygodniu sierpnia.
Jeśli znajdziesz je w swojej skrzynce, zarejestruj swoją chęć udziału w sposób podany w zaproszeniu, online lub telefonicznie, do 22 września 2024 roku. Spośród zarejestrowanych mieszkańców odbędzie się kolejne losowanie, które wyłoni uczestników Forum, w sposób pozwalający zachować odpowiednią strukturę grupy, tak by uczestnicy pochodzili z różnych miejscowości, byli w różnym wieku, by odpowiednia była liczba kobiet i mężczyzn. Z osobami, które ostatecznie zostaną wybrane do udziału w Forum, skontaktuje się realizator projektu – Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich.
Uczestnicy Forum Obywatelskiego, którzy zostali wylosowani i wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach, otrzymają rekompensatę finansową.
Co, jeśli nie otrzymałem zaproszenia, a chcę zabrać głos?
Forum co do zasady będzie miało charakter zamknięty – tylko wylosowane osoby mogąwziąć w nim udział. Jednak, jeśli masz wiedzę na temat transportu zbiorowego czy mobilności, a nie zostałeś wylosowany i chcesz się podzielić swoimi opiniami, pisemnie lub osobiście, z uczestnikami Forum, możesz zgłosić taką chęć Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich na adres: konsultacje@feps.pl. Osoby pracujące w Fundacji poinformują Cię o sposobach i możliwościach zaangażowania się w Forum i przekazania uczestnikom Twojejwiedzy.
Struktura Forum
Spotkania Forum Obywatelskiego będą miały miejsce w trzy wybrane soboty, 5, 12 i 26 października. Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzą się więcej o aktualnym stanie transportu zbiorowego w regionie oraz poznają różne rozwiązania i pomysły na jego rozwój. Ta część Forum będzie transmitowana.
Pozostałe dwa dni to dyskusja na temat różnych opcji i wspólna praca nad najlepszymi rozwiązaniami. Uczestnicy opracują konkretne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość transportu zbiorowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Forum obywatelskie jest częścią projektu Jak otworzyć kolej na mieszkańcówprowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Fundacją na rzecz Studiów Europejskich i Spółdzielnią Socjalną FADO, pod patronatem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Metropolia GZM